Burze zanikły nad Polską. We wtorek czeka nas chwilowa stabilizacja pogody, nadchodzi „GABI”.

Żywioły natury ucichły. Znaleźliśmy się w tylnej części dynamicznego niżu wtórnego „EBERHART”, który w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz o poranku przyniósł silną wichurę w kraju. Szczególnie dotkliwa była na południu Polski, ale silne porywy wiatru odnotowano również na wschodzie. Do naszej części Europy na krótki okres czasu spłynęła masa pochodzenia arktycznego, morskiego.

Temperatura powietrza oscylowała w granicach aż -39 °C/-37 °C (wysokość 5,5 km n.p.g.). Silne, pionowe zróżnicowanie temperatury między dolną a środkową troposferą sprzyjało występowaniu przelotnych, punktowo silnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, gradu oraz mokrego śniegu, a także generowaniu przez najmocniej wypiętrzone chmury kłębiasto-deszczowe wyładowań atmosferycznych.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski. Szczególnie dużo burz obserwowano na zachodzie, Ziemi Łódzkiej, ale także na południu kraju.
Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD, produkt CMAX, dane IMGW-PIB. z godziny 19:20 czasu lokalnego. Miejscami konwekcja z opadami śniegu obserwowana jest na Dolnym Śląsku, ale także na Ziemi Świętokrzyskiej, częściowo na Podkarpaciu i w województwie lubelskim.
W nocy na sporym obszarze Polski chwyci lekki przymrozek po dziennych opadach lokalnie zrobi się ślisko. Jednak mróz nie powinien by duży, miejscami możliwe kolejne opady konwekcyjne, zwłaszcza na wschodzie (IMGW-PIB)

We wtorek chwilowa stabilizacja pogody

Już w nocy z wtorku na środę Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu o imieniu „GABI”, który przyniesie krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie. Warto zwrócić uwagę na nasuwającą się rozległą zatoką, głębokiego atlantyckiego niżu o imieniu „FRANZ” z układem frontów atmosferycznych. W kolejnych dniach nasz kraj ponownie znajdzie się w strefowej cyrkulacji atmosfery z różnymi składowymi. Nie prognozuje się jednak pojawienia tak groźnych wichur jak ostatnio. W przypadku zmian na pewno Was poinformujemy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska będzie pod wpływem słabego klina wyżowego. Od zachodu w drugiej części dnia zacznie wkraczać zatoka atlantyckiego niżu. Wkroczenie opadów do tej części kraju jest prognozowane w nocy z wtorku na środę.
Prognoza na dzień 12 marca 2019 r. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu, zwłaszcza w centrum i na wschodzie. Będzie chłodno względem ostatnich dni, to efekt adwekcji arktycznej masy powietrza. Natężenie i ich ilość ma być jednak mniejsza niż w poniedziałek (IMGW-PIB)

W kolejnych dniach powrócimy do strefowej cyrkulacji atmosfery. Nie zabraknie napływu stosunkowo ciepłych mas powietrza jak na marzec, silnego wiatru i opadów atmosferycznych, zwłaszcza w postaci deszczu. Coraz więcej wskazuje, że w ostatniej dekadzie marca stery nad pogodą przejmie potężny wyż, jaki może przynieść stabilizację pogody w naszej części Europy. Do tego okresu pozostało jednak sporo czasu, zatem prognozy mogą ulec zmianie.

Jutro więcej informacji o pogodzie w kolejnych dniach.

Położenie opadów i burz pod adresem poniżej