Burze z krupą śnieżną i gradem spodziewane są na obszarze województwa lubelskiego, potem 25 stopni

Pogorszenie pogody prognozowane jest w niedzielę na obszarze województwa lubelskiego. Lokalnie pojawią się burze z gradem, krupą śnieżną, dodatkowo ma silnie wiać nawet do 65 km/h.

Istotna zmiana warunków pogodowych spowodowana jest nasuwaniem się od północnego wschodu płytkiego niżu, który szczególnie widoczny jest w środkowych warstwach troposfery pod postacią środkowo-troposferycznej kropli chłodu.

W przedniej części układu niskiego ciśnienia prognozowane jest silne wspomaganie procesów konwekcyjnych, natomiast w tylnej osiadanie. My w najbliższych godzinach znajdziemy się w przedniej części niżu, dlatego wystąpią korzystne warunki do rozwoju burz.

Na termometrach zobaczymy dziś od 8 °C do 14 °C. Miejscami w czasie opadów może być chłodniej.
Pojawienie się lokalnych burz prognozowane jest na drugą część dnia, zwłaszcza godziny popołudniowe, gdy nad regionem rozwiną się liczne chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus.

Największa aktywność burzowa przypadnie dziś na godziny popołudniowe i wieczorne. Lokalnie opady utrzymają się do godzin nocnych, przynosząc nawet opady deszczu ze śniegiem.

Położenie opadów i burz w linku poniżej

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zanikające opady i burze. Na termometrach zobaczymy od 4 °C do 7 °C.
W poniedziałek Wielkanocny nasz region znajdzie się już pod wpływem wyżu znad Rosji o imieniu „LEONORE”. Na południu województwa spaść może jeszcze słaby deszcz. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, zanikające zwłaszcza w drugiej części dnia. Na termometrach zobaczymy od 13 °C do 17 °C. Prognozowana jest istotny wzrost prędkości wiatru z kierunku południowo wschodniego, średnia prędkość 25 km/h w porywach do 45 km/h.

Jeszcze cieplej zrobi się we wtorek, gdy na termometrach w województwie lubelskim zobaczymy od 16 °C do 19 °C. Obecność wyżu zapewni nam stabilne warunki pogodowe. Będzie bezchmurnie, jednak dokuczać będzie nam silny wiatr spowodowany dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wschodem a zachodem Europy. Średnia prędkość około 30 km/h, natomiast w porywach 60 km/h.

Środa przyniesie temperatury od 18 °C do 21 °C. Lokalnie możliwe są przelotne opady deszczu. Dalej dokuczać będzie nam silniejszy wiatr z południowego wschodu i południa.

W czwartek na termometrach od 20 °C do 23 °C. Niewykluczone są lokalne burze.

Jeszcze cieplej może zrobić się w piątek od 22 °C do 25 °C. Istnieje ryzyko powstania burz. Prognozy na ten okres ulegają jeszcze zmianom, więc ciężko przewidzieć, gdzie zagrzmi. Natomiast silne ocieplenie według prognoz numerycznych jest już niezagrożone i szczególnie odczuwalne będzie w drugiej części nadchodzącego tygodnia.

Najnowsze wieści pogodowe na portalu