Burze zaskoczą w poniedziałek Polaków. Nawet 23°C, grad do 2 cm i ulewy do 15 mm w tych regionach [POGODA]

Na początku tygodnia Polska jest w zasięgu płytkich ośrodków niskiego ciśnienia, które przyniosą częściowe zachmurzenie oraz deszcz. Na północy i zachodzie oraz w centrum możliwe będą także słabe, wiosenne burze. Z południa kontynentu docierać będą ciepłe masy powietrza.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna, 14 kwietnia 2025 r. w drugiej części dnia według modelu WRF-ARW dla Europy Środkowej, Południowej, Wschodniej

burze zaskoczą dziś Polaków
Burze w kraju i dynamiczna pogoda

Burze i dynamiczna pogoda w Polsce

Poniedziałek przyniesie dominacje pogody niżowej i prognozowane jest dlatego w kraju umiarkowane zachmurzenie, okresowo dużym. Jednak w wielu miejscach mogą być zaobserwowane przelotne opady deszczu, natomiast na północy, zachodzie i w centrum również burze. Jednak w czasie burz opady mogą wynieść od 10 mm do 15 mm, lokalnie grad. Na termometrach w najcieplejszym momencie od zaledwie 15°C na północnym wschodzie, około 20-21°C w centrum, do 22°C, 23°C na zachodzie i południu. Niższe wartości nad morzem, gdzie zaznaczy się bryza morska i tam temperatura wyniesie, od 9°C na Helu do 15°C w zachodniej części wybrzeża. Wiatr okaże się słaby lub umiarkowany, natomiast w czasie burz porywisty, osiągający w obszarach podgórskich Podkarpacia prędkość do 65 km/h, z przewagą kierunku południowego i południowo-zachodniego. Natomiast wysoko w Bieszczadach w porywach wiatr może osiągnąć 80 km/h.

Prognozowana sytuacja baryczna na 14.04.2025 r. do 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze i dynamiczna pogoda w Polsce
Pofalowany front i burze dziś nad Polską

Burze w kraju i ulewy

W poniedziałek warunki sprzyjające inicjacji burz będą występować w pasie rozciągającym się od Dolnego Śląska i Lubuskiego, przez centrum kraju, aż po Pomorze, Warmii i Mazury oraz północną część Podlasia, w strefie pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego. Prognozuje się, że burze w tej strefie będą miały słaby rozwój i będą krótkotrwałe. Parametry konwekcyjne niskie i umiarkowane ryzyko opadów gradu o średnicy 1-2 cm, silniejszego wiatru poniżej progu ostrzeżenia ani nie spodziewamy się szczególnie intensywnych opadów deszczu. W pojedynczych komórkach burzowych możliwe będą opady od 10 mm do 15 mm oraz porywy wiatru poniżej 55 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni zaszokuje. 

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Burze w centrum, zachodzie i północy według ESSL

Pierwsze burze mogą pojawić się już przed południem w pasie dzielnic północnych i ich inicjacja będzie możliwa w strefie zbieżności wiatru. Chmury burzowe na tym obszarze wędrować powinny głównie w kierunku wschodnim. Zanik burz na tym obszarze przewidywany jest późnym popołudniem i wieczorem.

Prognoza burzowa na 14 kwietnia 2025 r. (IMGW) dla Polski

burze nad Polską w kraju
Burze prognozuje też IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy)

Sporo komórek burzowych jest prognozowanych w woj. mazowieckim, łódzkim. Istnieje ryzyko na tym obszarze pojawienia się wielokomórkowych burz i krótkotrwałych superkomórek burzowych z płytkimi mezocyklonami. Chmury burzowe obecne na tym obszarze przesuwać mają się na północny wschód. W kolejnych dniach.

Źródło: Fanipogody.pl, modellzentrale.de, IMGW-PIB, essl.org

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC