Burze znów pojawią się na obszarze województwa lubelskiego. Spadnie grad, wystąpi dużo wyładowań i silnie powieje

Dzisiaj przez Polskę z północy na południe wędruje górny ośrodek niskiego ciśnienia. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi duży pionowy gradient temperatury wraz z większą porcją wilgoci. Następstwem tego będzie pojawienie się niestabilności powietrza i rozwój burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.

Wtorek będzie kolejnym dniem, gdy nad obszarem województwa lubelskiego dojdzie do powstania burz. Spodziewamy się rozwoju zarówno pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych struktur multikomórkowych.

Niska prędkość przemieszczania sprzyjać będzie większej akumulacji opadu, lokalnie prawdopodobne są podtopienia. Oprócz tego spodziewamy się opadów gradu o średnicy od 1 cm do 2,5 cm. Podczas burz może silniej powiać, miejscami nawet do 80 km/h.

Co więcej poszczególne formacje konwekcyjne charakteryzować będą się wzmożoną aktywnością pod względem wyładowań atmosferycznych.

Dzisiejsze warunki panujące w troposferze sprzyjać mogą pojawianiu się lejków kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształconej trąby lądowej o niewielkiej sile. Ryzyko tego ostatniego zjawiska jest jednak na niskim poziomie, ale warto o nim wspomnieć.

Pierwsze chmury burzowe mogą zacząć formować się już w pierwszej części dnia, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest największa aktywność burzowa. Burze zaczną tracić na intensywności pod wieczór, natomiast całkowicie zanikną do pierwszej części nocy.

Termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą od 16°C do 19°C.

W kolejnych dniach coraz cieplej. Jutro na termometrach zobaczymy od 22°C do 25°C, natomiast w czwartek od 24°C do 27. Zbliżone temperatury wystąpią w piątek. Na weekend czeka nas najprawdopodobniej ochłodzenie.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa