Burzowy alert RCB 19.07.2021. Silne burze już nad Polską

Zgodnie z porannymi prognozami w Polsce rozwijają się już silne burze. Obecnie zjawiska burzowe nie są jeszcze silne. Jednak w najbliższych godzinach burz nad Polską będzie przybywać. Dodatkowo, burze przynosiły będą w kolejnych godzinach groźne zjawiska pogodowe. Sprawdźmy gdzie w Polsce grzmi już teraz, a gdzie silne burze pojawią się w najbliższych godzinach i w nocy z niedziel na poniedziałek.

Burze w Polsce. Alerty RCB, drugi stopień zagrożenia

O tym, że silne burze rozwiną się dziś w Polsce wiedzieliśmy już wczoraj. Przez kraj przemieszcza się aktywny front atmosferyczny. Za frontem spływa już do Polski chłodniejsze powietrze morskie. Przed frontem wciąż zalega upalne powietrze zwrotnikowe. W związku z tym na południu i południowym wschodzie Polski wciąż panuje silny upał do 32 stopni. To właśnie na południowym wschodzie i południu dojdzie dziś do rozwoju najsilniejszych burz.

Silne burze nad Polską 18 lipca 2021

Tak sytuację z obszarem zagrożenia widzą na najbliższą dobę Polscy Łowcy Burz. Całkowicie zgadzamy się z tą prognozą. To właśnie w Małopolsce, Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie burze dziś będą najbardziej gwałtowne. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych (i nocnych) burz będą dziś nawalne opady deszczu. W związku z wysokim uwodnieniem troposfery (PW do 40mm) oraz niskim przepływem powietrza dzisiejsze burze przynosić będą duże sumy opadowe nad jednym obszarem. Jednak pamiętać należy, że w takich warunkach burze są zjawiskiem bardzo lokalnym. Prawdopodobny jest dziś scenariusz, w którym jedno miasto zostanie kompletnie zalane opadem burzowym. W tym samym czasie obszary kilkanaście kilometrów dalej deszczu nie dostaną w ogóle.

Dodatkowo, dzisiejsze burze mogą mieć charakter pulsacyjny. Za komórką burzową zbudować może się kolejna, która przy bardzo wolnym przemieszczaniu się komórek burzowych przyniesie dodatkową akumulację opadów. Prognozuje się, że na południowym wschodzie będą dziś miejsca, gdzie spaść może ponad 100mm wody na metr kwadratowy w jedną dobę. Na koniec akapitu dotyczącego prognozy dzisiejszych burz chcę pochwalić Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty przyszły poprzez SMS w godzinach porannych, a nie jak to miało miejsce wczoraj, gdy w wielu regionach burze już przynosiły szkody.

Pogoda. Aktualna sytuacja nad Polską

Obecnie (godzina 14:00) burze rozwijają się przede wszystkim na południu kraju. Wspomaga to znacznie orografia terenu. Tereny górskie wymuszają niejako wypieranie cząstki ku górze. Dzięki temu chmury kłębiaste mają znacznie ułatwione zadanie przebicia się przez warstwy hamujące. Z każdą godziną jednak, burz będzie przybywać również w Lubelskim oraz na północy małopolski i Podkarpacia.

Pogoda. Burze nad Polską niedziela 18 lipca

Powyższa grafika to skan z radaru opadów udostępnianego na stronie Awiacja IMGW. Widać tu, że obecnie najwięcej burz rozwija się na południu kraju. Tak jak wspominałem, rozwój burz, przy jeszcze dość silnych warstwach hamujących ułatwia orografia terenu. Burze w Polsce w skutek słabego przepływu powietrza nie organizują się dziś w bardziej rozległe struktury. Najsilniejsza obecnie burza znajduje się obecnie na północ od Dębicy. Komórka ta ma bardzo silny rdzeń opadowy. Z pewnością niesie nawalne opady deszczu i grad. Niestety, burza ta jest niemal stacjonarna, więc przyniesie zalania oraz podtopienia. Do coraz silniejszego rozwoju burz dochodzi obecnie na pograniczu Lubelskiego i Podkarpacia.

Apelujemy o ostrożność mieszkańców przede wszystkim regionów Polski Południowo-wschodniej. W najbliższych godzinach burze w regionie będą się nasilać. Lokalnie pogoda będzie tu groźna. Komórki burzowe na Podkarpaciu i wschodnich krańcach lubelskiego rozwijać mogą się również przez całą noc z niedzieli na poniedziałek.