Burzowy piątek na obszarze woj. lubelskiego. Sprawdź prognozę na weekend

W piątek wschodnia połowa kraju pozostanie jeszcze na skraju zatoki niskiego ciśnienia związanej z wypełniającym się i stacjonarnym niżem „HALINA” ulokowanym nad zachodnią Rosją. Będzie tu zalegać jeszcze cieplejsze powietrze polarno-morskie. Nad zachodnią część Polski dotrze już słaby klin wyżu znad Morza Północnego, zalegać ma tam również dużo chłodniejsze i suchsza masa powietrza polarno-morskiego z północnego-zachodu.

Dzisiaj modele numeryczne sugerują powstawanie kolejnych ośrodków burzowych, miejscami przynoszących ulewne opady deszczu, grad do 2 cm, jak i też silniejszy wiatr do 70 km/h.

Warunki panujące dziś w troposferze sprzyjać będą formowaniu się struktur burzowych o charakterze pulsacyjnym, jak i też słabo zorganizowanych struktur multikomórkowych.

Podstawowym zagrożeniem piątkowych burz mają być ulewne opady deszczu. Wysokość opadu sięgnie od 10 mm do 30 mm, miejscami może prowadzić do podtopień. Możliwe są także lejki kondensacyjne.

Chmury burzowe przemieszczać mają się na ogół z niewielką prędkością w kierunku na południe, południowy-wschód.

Rozwój konwekcji prognozowany jest już na pierwszą część dnia, ale to właśnie na godziny popołudniowe spodziewana jest intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym. Wtedy burz ma być najwięcej i charakteryzować mają się największą intensywnością.

Termometry pokażą dziś od 23°C do 25°C.

W weekend czeka nas diametralna poprawa pogody. Jedynie wschodnie dzielnice Polski pozostaną pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia. Będziemy w polu słabogradientowym ciśnienia, co zapewni nam przyjemną aurę. Na ogół bez opadów, chociaż nie można wykluczyć ich na południu i południowym-wschodzie województwa lubelskiego. Lokalnie może zagrzmieć, ryzyko jest jednak niskie a burze, jeśli się pojawią będą mieć niższą intensywność niż te dzisiejsze.

Temperatura wyniesie od 24°C do 27°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego z dużą ilością chmur Cumulus, rozwijających się od godzin przedpołudniowych.

W niedzielę kontynuacja letniej aury. Na termometrach zobaczymy od 25°C do 27°C. Nigdzie nie będzie padać, zachmurzenie przeważnie w postaci słabo rozbudowanych chmur Cumulus, jak i też wyższego piętra Cirrus.

Na początku przyszłego tygodnia temperatury zbliżone do tych z weekendu, będą mogły się jednak pojawiać lokalne burze.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa