12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Całodobowy mróz w Polsce już za kilka dni. Czy jest szansa na atak zimy?

Mrozy w Polsce

Od dziś Polska dostała się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia i zrobi się chłodniej. W nocy spore szanse na przymrozki i lokalnie nawet mróz. Mniejsza ilość chmur to większa radiacja ciepła do wyższych partii troposfery, przez co temperatury przy ziemi dość mocno spadają, zwłaszcza nocami. Przyniesie nam to lokalne przymrozki dziś i jutro. W weekend znów zrobi się cieplej.

Mróz w Polsce

Mróz w Polsce w przyszłym tygodniu

Jednak w tym wpisie chciałbym wspomnieć o bardzo ciekawej sytuacji pogodowej, jaka szykuje się pod koniec przyszłego tygodnia. Otóż w przyszły piątek i weekend do kraju spłynie bardzo wychłodzona masa powietrza. Przyniesie to całodobowy mróz w Polsce wschodniej i częściowo centralnej. W dzień i w nocy temperatury we wschodniej części kraju mają być ujemne. Spływ chłodu z północnego wschodu i wschodu Europy rozpocząć by się miał już w nocy z środy na czwartek 11/12 listopada.

Mrozy w Polsce w przyszłym tygodniu

Czwartek wg. prognoz będzie pierwszym dniem, gdy na wschodzie Polski wystąpić mogą całodobowe, ujemne temperatury powietrza. Jeszcze chłodniej zrobić się ma w piątek, gdy na wschodzie Polski w najcieplejszym momencie dnia będzie tylko -1 stopni Celsjusza. Jeszcze głębiej do Polski chłód wleje się w piątek.

Mrozy w Polsce

Bardzo zimno i mroźno, ale jeszcze bez śniegu

13 listopada ujemne temperatury w dzień pojawić się mogą również w Polsce centralnej. Na wchodzie kraju, w południe ma być dwa stopnie mrozu. Apogeum spływu chłodu i mrozu czeka nas w przyszły weekend. W sobotę i w niedzielę słupki rtęci spadną do nawet -4 stopni. W nocy i nad ranem temperatury spadną jeszcze niżej. Oczywiście, to tylko prognozy długoterminowe, jednak musimy mieć na uwadze, że za tydzień w kraju zrobi się po prostu zimno.

Spójrzmy jeszcze, czy wraz z nadejściem mrozu do Polski przyjdzie prawdziwa zima, z opadami śniegu. I tutaj już nie mamy dla miłośników zimy dobrych wieści. Spływ chłodu, podobnie jak dzisiaj i jutro związany będzie z wyżem atmosferycznym. Wiele wskazuje na to, że pod koniec przyszłego tygodnia czeka nas zatem bardzo chłodna, ale słoneczna pogoda. Nie prognozujemy opadów śniegu ani deszczu w Polsce przy przyszłotygodniowym spływie chłodu i mrozach na wschodzie kraju.