Chłodny okres dobiega końca. Do Polski wracają wysokie temperatury i gwałtowne burze

Od piątku do naszej części Europy docierają chłodne masy powietrza. Zarówno polarn-morska, jak i też arktyczna stara. Według nocnej analizy IMGW-PIB nad Polską obecnie zalega powietrze arktyczne stare, w którym rozwija się konwekcja. Nasz kraj znajduje się pomiędzy niżem znad państw bałtyckich a wyżem z okolic Wysp Brytyjskich.

W kolejnych dniach sytuacja synoptyczna ulegać ma zmianie. Wyż znad Wysp Brytyjskich migrować ma na wschód i obejmie m.in Skandynawię, następnie połączy się z wyżem znad Atlantyku i utworzył wał wysokiego ciśnienia rozciągający się z zachodu na wschód Europy. W tym samym czasie z południa kontynentu europejskiego, z okolic Bałkanów. nasunie się układ niskiego ciśnienia. Taka kompensacja w polu ciśnienia spowoduje adwekcje coraz cieplejszego powietrza, wystąpią też burze, lokalnie gwałtowne.

Kiedy do Polski wróci ciepło

Już jutro w wielu miejscach zrobi się nieco cieplej. Zwłaszcza na zachodzie termometry pokażą w okolicach 23°C. Prognozowane wartości temperatury powietrza na 2 m n.p.g przez model GFS na wtorek.

Należy spodziewać się również burz, obszar zagrożony nimi możecie zobaczyć poniżej. Prognoza IMGW-PIB

W kolejnych dniach przepływ mas powietrza ulegnie zmianie na północno-wschodni, częściowo wschodni. Z tego powodu do Polski docierać zaczną coraz cieplejsze masy powietrza. Stanie się tak od środy.

Na przeważającym obszarze Polski termometry w środę pokażą od 20°C do 25°C (grafiki z temperaturą poniżej)

W czwartek Polska będzie podzielona. Najprawdopodobniej na ciepłą centralną i północną część i chłodniejszą południową. Spory obszar kraju znajdzie się pod wpływem wyżu znad Skandynawii, część RP obejmie niż znad Bałkanów wraz z systemem frontów atmosferycznych, możliwe będą burze, zwłaszcza w pobliżu niżu i frontów.

Prognozowana temperatura na 2 m n.p.g model GFS-NCEP na czwartek

W piątek możliwe 30°C

W przeddzień weekendu na przeważający obszar Polski wróci upalna aura, lokalnie wystąpią burze o większej intensywności. W wielu miejscach termometry pokażą 30°C, miejscami nawet powyżej tej wartości.

Spodziewane maksymalne wartości według modelu GFS na piątek

W weekend czeka nas najprawdopodobniej ochłodzenie poniżej 30°C, ale nie na długo. Najprawdopodobniej na początku lipca do kraju dotrze masa powietrza zwrotnikowego. Temperatura przekroczy być może 30°C, wystąpią też gwałtowne burze.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ