Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Chmury burzowe Cumulonimbus nad Polską. Sprawdź, gdzie jest burza 6 czerwca 2019 r.


W czwartek Polska znajduje się pomiędzy wieloośrodkowym niżem znad zachodniej Europy a rozległym i stacjonarnym wyżem znad Rosji. Taki rozkład pola ciśnienia warunkuje napływ cieplejszego powietrza zwrotnikowego z południowego-wschodu o całkiem sporej zawartości pary wodnej. Popołudniu nad zachodnie dzielnice zacznie nasuwać się zatoka niżowa wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym. Szczególnie groźnie ma być w tej części kraju.

Już od godzin południowych nad Polską obecne są pierwsze burze. Obecnie grzmi na Podkarpaciu oraz na Podlasiu.

W tej części kraju burze będą dziś słabo zorganizowane. Na ogół powstawać mają pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie i krótkotrwałe multikomórki burzowe.

Zdecydowanie groźniej ma być na zachodzie Polski, gdzie już powstają pierwsze komórki. W najbliższych godzinach nasunie się tam silniejsza, przedfrontowa zbieżności wiatru. Burze przybiorą tu postać pojedynczych komórek burzowych, nawet superkomórek burzowych i klastrów wielokomórkowych.

Burz nie zabraknie dziś również na południu i wschodzie Polski. Poniżej obszar najgroźniejszych burz prognozowany przez IMGW-PIB

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB ukazujące, gdzie nad Polską obecnie pada

Wyładowania atmosferyczne w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Prognozowany obszar burz, szczególnie groźnie ma być w pomarańczowym obszarze, nieco mniej w żółtym według IMGW-PIB

W kolejnych godzinach znad Niemiec nasunie się linia zbieżności wiatru przedfrontem. Burze jednak będą występować nie tylko tu, ale także na wschodzie wewnątrzmasy.

Burze utrzymają się także w nocy, szczególnie na zachodzie i częściowo wschodzie Polski.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ NIŻEJ

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/