Cisza przed burzą. Wszystko zgodnie z burzowymi prognozami

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od rozpogodzeń w Polsce centralnej, oraz południowo-wschodniej. Słońce przebija się przez zachmurzenie również na Podlasiu.

Obszar rozpogodzeń pokrywa się na ten moment z najlepszymi warunkami do powstania popołudniowych burz. Słońce nagrzewa warstwę graniczną. W troposferze jest bardzo dużo wilgoci. Jednym słowem, wszystko idzie zgodnie z burzowymi prognozami na dzisiejszy dzień.

Ze Słowacji wkracza do Polski strefa zachmurzenia, która może delikatnie „popsuć” warunki do powstania burz, jednak strefa nie jest rozległa. Na południu Słowacji znów mamy do czynienia z rozpogodzeniami. Dodatkowo na pograniczu Węgier i Rumuni dochodzi do powstawania burz. Nie jest wykluczone, że ta strefa dotrze do Polski w formie zorganizowanego już układu MCS w godzinach popołudniowych.

Jednak zanim to nastąpi z pewnością dojdzie do rozwoju burz w strefach gdzie obecnie jest pogodnie. Z biegiem godzin na skutek nasilania się stref zbieżności wiatru i nagrzania troposfery konwekcja (powstawania chmur burzowych) rozpocznie się na Śląsku, w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Podkapraciu. Burze „ruszą” w kierunku północnym, na Lubelszczyznę, Mazowsze i Podlasie (możliwe, że i Ziemię Łódzką). To jednak za dwie, trzy godziny. Zostańcie z nami, dziś na bieżącą przekazywali Wam będziemy informacje o burzach.