Cyklon Geli zaciągnie powietrze zwrotnikowe i sprowadzi silne burze. Przed nami silne załamanie pogody we wtorek. Znamy szczegóły.
Szybki powrót groźnej pogody zapewni nam cyklon o imieniu Geli
We wtorek Polska znajdzie w obszarze lekko obniżonego ciśnienia atmosferycznego, który zdominuje większość kontynentu europejskiego. Do naszego części Europy będzie postępować adwekcja bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowo – zachodniej Europy. Dzięki temu sprowadzi to upał i zmienne zachmurzenie z większymi rozpogodzeniami, ale również aktywnymi i groźnymi zjawiskami burzowymi. Co więcej, od pasa województw zachodnich, w środowisku wkraczającego znad Niemiec chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie postępować przejściowe ochłodzenie. Nie oznacza to jednak całkowitego wyparcia upału w kolejnych dniach z naszego kraju. Zdarzy się za to kilka spokojnych dni bez intensywnych zjawisk burzowych, gdy to rozbuduje się przejściowy klin ośrodka wysokiego ciśnienia i ograniczy zasięg burz.
Prognoza sytuacji barycznej na 16.07.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Nowy tydzień rozpocznie się kolejnymi gwałtownymi burzami. Już we wtorek intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego prognozowane są na przeważającym obszarze Polski. Upał powraca po krótkiej przerwie do wielu regionów, wzrośnie dodatkowo chwiejność termodynamiczna, która jest niezbędna do rozwoju intensywnych burz. We wtorek przez kraj wędrować ma układ frontów atmosferycznych, który poprzedzony będzie dodatkowo wewnątrzywycinkową linią zbieżności wiatru. Prognozowane są dlatego intensywne burze z gradem i silnym wiatrem powodującym szkody oraz nawalnymi opadami o charakterze burzowym.
Prognoza burzowa na 16 lipca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

Intensywne burze w zasięgu upału, szczególnie w drugiej części dnia
We wtorek na przeważającym obszarze Polski temperatura wzrośnie do 30-36°C. Szczególnie tak wysokie wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy centralnej i wschodniej części naszego kraju, co oznacza, osiągniecie i przekroczenie progu dnia upalnego. Na zachodzie kraju wartości okażą się znacznie niższe, co wynikać ma z wczesnego wkroczenia frontu chłodnego z opadami i chmurami. Tuż przed strefą frontu chłodnego, zaznaczy się tzw. ciepły wycinek niżu, nazywany również ciepłym sektorem cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych. Na linii zbieżności wiatru, na tzw. przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego pojawią się intensywne zjawiska burzowe. Pierwsze burze mogą zacząć tworzyć się już około południa, ale najwięcej ich wystąpi po popołudniu i wieczorem. Szczególnie silne burze rozwiną się w drugiej połowie dnia m.in na Mazowszu, Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim, woj. łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, ale też w woj. lubelskim.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 16 lipca 2024 r. według modelu GFS w drugiej części dnia

Prognoza burzowa na noc 16/17 lipca 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

Cyklon znad Skandynawii spowoduje silne załamanie pogody
Rozwój wtorkowych burz zajdzie głównie na przedfrontowej linii konwergencji wiatru, ale także w strefie nacierającego z zachodu na wschód chłodnego frontu atmosferycznego. Utworzą się zarówno izolowane burze, jak i też superkomórki burzowe oraz układy wielokomórkowe w formie klastrów burzowych. Burze w drugiej połowie dnia, ze szczególnym uwzględnieniem godzin popołudniowych będzie przesuwać się na wschód, południowy wschód z niską i umiarkowaną prędkością, co skutkować może dużymi sumami opadowymi. Niewykluczone, że nad wschodnią połową kraju pojawi się rozległy system burzowy wieczorem i w pierwszej części nocy. Dynamicznego załamanie pogody przyniesie cyklon Geli, który ulokuje się w rejonie cieśnin duńskich, a następnie przesunie się nad Skandynawię. Ciepły wycinek niżu zamykany będzie przez chłodny front atmosferyczny, który poprzedzony będzie dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru.
Polecamy: Pogoda na 5 dni dla Polski. Fala upałów będzie trwała nadal. Czy widać szanse na ochłodzenie?
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

Groźne zjawiska konwekcyjne nad krajem we wtorek
Szacuje się, że w czasie wtorkowych burz wysokość opadów sięgnie 20-80 mm/mkw. Na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem dochodzić może do wystąpienia zjawiska tzw. kolejek konwekcyjnych, a więc groźnego zjawiska training storms, skutkując podtopieniami, zalaniami, a w skrajnej sytuacji powodziami błyskawicznymi. Zdarzyć mogą się także opady dużego gradu, które wyrządzać mogą duże szkody w zabudowie, polach uprawnych i samochodach. Średnica największych gradzin z burz superkomórkowych może osiągać 2-6 cm.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna w drugiej części dnia, 16 lipca 2024 r. według modelu WRF dla Polski

Ponadto burze w swoim zasięgu będą generować silne podmuchy wiatru, które przekraczać mogą 60-100 km/h. Liczne wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych są ponownie prognozowane. Silny wiatr powodować może także szkody w zabudowie. Pogoda stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia we wtorek, zmuszając strażaków i energetyków do bardzo dużej ilości interwencji w terenie, aby usunąć miejscowe zagrożenia i przywrócić zasilanie. Silnym burzom sprzyjać ma duża chwiejność termodynamiczna i obecność procesów wspomagających konwekcje. Śledźmy więc alerty meteorologiczne, dane radarowe i detektory wyładowań i zdjęcia satelitarne. Z pewnością rozesłane zostaną kolejne alerty RCB do regionów szczególnie zagrożone silnym załamaniem pogody.
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, essl.org, modellzentrale.de, meteologix.com, IMGW-PIB
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, grafiki, wxcharts.com, essl.org)
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC