Cyklon Pamela przyniesie znaczne ocieplenie w Polsce i transport pyłu saharyjskiego. Potem gwałtowne ochłodzenie i przymrozki w kraju.
Cyklon Pamela przyniesie ocieplenie również w Polsce
Kilka dni temu nad wodami Oceanu Atlantyckiego uformował się głęboki niż baryczny, który następnie skierował się w stronę Europy. W poniedziałek rano lokuje się on na zachód od Wysp Brytyjskich, gdzie stopniowo się wypełnia. Obserwowano w jego obrębie intensywne opady atmosferyczne, silne, huraganowe porywy wiatru na otwartych wodach Atlantyku, wystąpił również silny sztorm.
Po wschodniej stronie niżu płynie cieplejsze powietrze, natomiast w tylnej znacznie chłodniejsze. Przyniesie on w najbliższych dniach silne ocieplenie. Początkowo w zachodniej części Starego Kontynentu, a następnie również w dzielnicach centralnych. Na szczęście niż wypełnia się stopniowo zbliżając do Europy, nie przyniesie więc on niebezpiecznych porywów wiatru. Jeszcze kilka dni temu wiodące modele numeryczne sugerowały, że ocieplenie utrzyma się dłużej oraz będzie znacznie silniejsze. Przejściowy klin ciepła pojawi się w środkowej oraz górnej troposferze nad Polską. Cyklon Pamela szybko ma się wypełniać chłodniejszym powietrzem.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 12.04.2022, 18Z według modelu GFS
Cyklony ulokowane na zachodzie sprowadzą pył saharyjski do Europy
Pył saharyjski dotrze do Polski już we wtorek do dzielnicach zachodnich. Największa koncentracja pyłu powinna wystąpić w naszej części Europy 13 kwietnia 2022. Charakteryzować może się wyraźnym zmętnieniem nieba, interesujące barwy może przybrać w tym dniu wschód i zachód słońca.
Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego według modelu SKIRON. Wyrażona została w mgr/m2 dla Europy i obszarów na 13.04.2022, 00 UTC
Znaczna koncentracja pyłu z Afryki będzie także 14 kwietnia 2022. Miejscami pojawić mogą się nawet opady połączone z pyłem saharyjskim, brudząc samochody, okna i elewacje budynków. W piątek, 15.04.2022, w drugiej części dnia nie powinniśmy obserwować już na niebie koncentracji pyłu saharyjskiego. Przez cały kraj przejdzie wtedy front atmosferyczny, przynosząc opady, lokalne burze i wymianę masy powietrza.
Wyliczana przez model SKIRON koncentracja pyłu saharyjskiego na 14.04.2022, 12 UTC
Cyklon przyniesie wyraźne ochłodzenie na święta. Przed nami jednak krótkie, lecz odczuwalne ocieplenie w całym kraju
W najbliższych dniach zachód Starego Kontynentu znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. W obszarze wycofującej się na północ górnej zatoki w polu geopotencjału będą wirować wypełniające się układy niżowe. Przed nami kilka cieplejszych dni, które potrwają są prognozowane na okres 13.04.2022 do 14.04.2022. Następnie w okolicach piątku ochłodzi się w całym kraju. Święta zapowiadają się z nocnymi i porannymi przymrozkami. Za dnia co prawda temperatura będzie dodatnia, lecz pojawić mogą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Niewykluczone są również burze śnieżne. Szansa na więcej cieplejszych dni dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. Jednak mijający miesiąc w wielu miejscach zapisze się jako chłodny i wilgotny. Tylko miejscami temperatura ma być w normie klimatycznej. Często na pogodę w kolejnych tygodniach mają wpływać cyklony, dlatego warunki pogodowe mają być zmienne.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g, 13.04.2022, 15 UTC według ECMWF
Początkowo ocieplenie zaznaczy się w pasie dzielnic zachodnich, następnie na południu, centrum i wschodzie kraju. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się na wschodzie. Ciepły okres w pogodzie zakończy przechodzący z północnego-zachodu na południowy-wschód front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Zmiana w pogodzie będzie spowodowana bliskością płytkiego cyklonu.
Proces wypierania cieplejszego powietrza rozpocznie się już w czwartek. W piątek najcieplejsza masa powietrza ograniczy się prawdopodobnie do wschodniej części kraju. Istotne ochłodzenie ściągnie cyklon przemieszczający się znad Skandynawii nad Rosję. Możliwe są burze.
Prognozowana temperatura na 14.04.2022, 12 UTC według ECMWF
Wkrótce więcej informacji o pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Cyklon Pamela przyniesie silne ocieplenie i pył saharyjski do Polski. Potem gwałtowne ochłodzenie i przymrozki oraz śnieg”
Możliwość komentowania została wyłączona.