Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Cyklon Ventur uderzy gwałtownie. Silne burze, grad i ulewy w Polsce. Wiemy, gdzie pogoda będzie dynamiczna

Pogoda. Burze w Polsce


Cyklon Ventur uderzy gwałtownie. Układ frontów atmosferycznych jutro nad Polską. Przejściowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu i napłynie dlatego znacznie cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu. Będą warunki do wystąpienia głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Cyrkulacja atlantycka kształtuje pogodę m.in w Polsce

Nie ustaje strefowa cyrkulacja atmosferyczna, zatem warunki pogodowe są zmienne. W ciepłych wycinkach niżów obserwujemy przejściowe adwekcje znacznie cieplejszych mas powietrza, natomiast w tylnych znacznie chłodniejszych z wysokich szerokości geograficznych. Prognozy numeryczne wskazują, że duża dynamika w pogodzie utrzyma się na przełomie lipca i sierpnia, powodując występowanie opadów i lokalnych burz, które miejscami okażą się gwałtowne, powodując miejscami szkody. Już jutro, tj. 28 lipca 2023 r. w wielu regionach naszego kraju wystąpią aktywniejsze burze z opadami ulewnego deszczu, miejscami gradu i silnego wiatru. Nagłe pogorszenie pogody przyniesie cyklon o imieniu Ventur II.

Sytuacja baryczna na 28.07.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

ciepły sektor niżu i możliwość wystąpienia burz
Cyklon Ventur II i układ frontów atmosferycznych, w ciepłym wycinku niżu wzrośnie chwiejność termodynamiczna, niewykluczone burze

Cyklony wchodzące w skład cyrkulacji strefowej kształtują pogodę na przeważającym obszarze Europy

Nad Europą i obszarami przyległymi nie brakuje ośrodków niżowych i stref frontowych oraz zaburzeń falowych, które urastać będą nawet do postaci cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych. Niżowy wzór pogody przyczyni się do tego, że nie będzie trwalszego okresu ze stabilną pogodą w Polsce. Nie widać również w prognozach krótko i średnioterminowych dłuższej dominacji rozległego układu wyżowego, który zatrzymałby pochód cyklonów z zachodu na wschód. Nie widać również w krótkiej perspektywie fali upałów. Być może pojedyncze dni upalne wystąpią z biegiem czasu w pierwszej dekadzie sierpnia. Jednak generalnie nie spodziewamy się ich wiele i przeważać mają dni z umiarkowaną i niską temperaturą jak na półmetek lata.

Niżowa pogoda w piątek

Prognozy modeli z różnych ośrodków meteorologicznych sygnalizują, że jutro przez nasz kraj przechodzić będzie płytki niż z systemem frontów atmosferycznych. Układ frontalny przewędruje z zachodu na wschód, południowy wschód, przynosząc opady i lokalne burze, które gdzieniegdzie mogą okazać się gwałtowne. W ciepłym sektorze niżu znajdzie się ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze, dzięki temu będą dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni obecność niżu i nacierającego słabo wyrażonego frontu chłodnego. Dodatkowo na przedpolu strefy chłodnego frontu mogą utworzyć się burze na tzw. wewnątrzwycinkowej linii zbieżności wiatru. Natężenie opadów w burzach może być umiarkowane, chwilowo silne. Nie da się całkowicie wykluczyć opadów gradu, którego średnica nie będzie duża.

Cyklon Venture i możliwość wystąpienia burz. Prognoza burzowa na okres od 28.07.2023 – 06:00 UTC do 29.07.2023 – 06:00 UTC według ESSL

cyklon ventur i jego wpływ na pogodę
Cyklon Ventur i burze w piątek, które lokalnie będą intensywne

Przewiduje się, że w piątek burze najpierw pojawią się najpierw na zachodzie, północnym zachodzie naszego kraju. Szczególnie grzmieć ma początkowo w woj. lubuskim oraz woj. zachodniopomorskim. Niewykluczone, że pierwsze ośrodki burzowe powstaną już w pierwszej części dnia. Następnie z biegiem godzin cyklon wraz z układem frontalnym i burzami ma przesuwać się na wschód, południowy wschód.

Prognoza burzowa na 28 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

cyklon ventur i jego wpływ na pogodę
Cyklon Ventur wpłynie na pogodę w Polsce

Grad, ulewy i silny wiatr. Jutro cyklon Ventur II nad Polską

Szacuje się, że w związku z oddziaływaniem konwekcji, porywy wiatru sięgną 50-75 km/h, lokalnie możliwe opady gradu.Najliczniej burze będą występować w godzinach popołudniowych, wysokość opadów w burzach do 15-25 mm. Burze będą się dość szybko przemieszczać z zachodu na wschód. Uformują się pojedyncze komórki lub układy wielokomórkowe. Miejscami zjawiska spełnią kryteria do wydania ostrzeżeń meteorologicznych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Cyklon Venture przyniesie załamanie pogody

Niżowy wzór pogody powinien utrzymać się w ostatnich dniach lipca i na początku sierpnia. Dlatego już teraz apelujemy o uważne śledzenie prognoz pogody, gdyż mogą one ulegać dużym zmianom, ponadto w tym okresie synoptycy IMGW mogą wydawać alerty przed groźnymi zjawiskami, głównie burzami, które miejscami mogą spowodować szkody. Na termometrach przeważnie zobaczymy do 20-27°C, nic nie wskazuje, aby nadeszła fala upałów w ciągu najbliższych 7 dni. Najniższe wartości będą notowane szczególnie nad morzem oraz w obszarach górskich.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz