26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Cyklon YASA osiągnął już 5 kategorię. Niszcząca wichura z wiatrem 250 km/h

Cyklon YASA

Dość niespodziewanie, na początku sezonu cyklonów burza osiągnęła już 5 kategorię siły w skali Saffira-Simsona. Cyklon YASA wciąż wzmacnia się i wygląda bardzo niepokojąco.

Jeśli cyklon w dalszym ciągu będzie się wzmacniał to może mieć to opłakane skutki dla Fidżi, gdzie burza dotrze w czwartek. Mieszkańcy wyspy przygotować muszą się na uderzenie potężnego wiatru, wysokie fale, a także ulewny deszcz. Cyklon YASA bardzo wzmocnił się przez ostatnie 24 godziny. Obecnie niesie on wiatr o sile 155 mil morskich. To wiatr wiejący z siłą prawie 250 km/h ! Cyklon stał się jak dotąd najsilniejszym cyklonem sezonu 2020/2021 na półkuli południowej. Jeśli burza tropikalna nie straci na sile, będzie to najsilniejszy cyklon, który uderzy w Fidżi od 2016 roku, kiedy to w wyspę uderzył cyklon Winston.

źródło: severe-weather.eu

Na powyższej fotografii widać doskonale jak wspaniale ukształtowany jest cyklon YASA zmierzający na Fidżi. Prócz oka cyklonu świetnie widać tu potężne pasma chmur burzowych jakie otaczają cyklon.

Potężny cyklon na początek sezonu

Sezon cyklonów na półkuli południowej trwa od 1 listopada 2020 do końca kwietnia 2021. W tym okresie zdecydowana większość cyklonów tworzy się na południowym Pacyfiku. Już na początku sezonu mamy do czynienia z ekstremalnie silną burzą tropikalną z wiatrem 250 km/h. YASA jest jednocześnie pierwszym w tym sezonie cyklonem 5 kategorii. Mieszkańcy Fidżi przygotować się muszą na koszmarne warunki pogodowe już za niespełna dobę. Silne ulewy, burze oraz potężne uderzenie wiatru. Te zjawiska niesie ze sobą cyklon. Najgroźniejsze w skutkach wydają się być ulewne opady deszczu, które spowodują powodzie na wyspie. Będziemy informowali na bieżąco o skutkach uderzenia cyklonu YASA w Fidżi.