Cyrkulacja atlantycka szybko nie odpuści. Będą wichury, wahania temperatury, częste opady i burze w Polsce

Cyrkulacja atlantycka szybko nie ustąpi. Przed nami dynamiczny tydzień w pogodzie. Będą wichury, spodziewane są wahania temperatury i ciśnienia, częste opady, jak i też burze.

Cyrkulacja atlantycka wpłynie na pogodę w kolejnych tygodniach

Płynnie przeszliśmy z cyrkulacji południkowej na zachodnią. W rozpoczynającym się tygodniu musimy spodziewać się dużej dynamiki w pogodzie. Często z zachodu na wschód Starego Kontynentu wędrować będą atlantyckie cyklony wraz z systemami frontów atmosferycznych. W porównaniu do ubiegłego miesiąca, kiedy to panowała rekordowa ilość dni słonecznych, kolejne dni bieżącego tygodnia, a nawet druga dekada kwietnia przyniosą częste opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i też mokrego śniegu oraz zjawiska burzowe. Z powodu zaostrzonego gradientu poziomego ciśnienia, przechodzenia frontów atmosferycznych wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru. Dlatego w wielu regionach mogą zostać spełnione kryteria dla wichury.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS dla Europy

Cyrkulacja atlantycka już na początku tygodnia

Już dziś Polska znajduje się pod wpływem cyklonu Mirella, który znad Atlantyku, przez Morze Północne wkroczy w najbliższych godzinach nad wody Morza Bałtyckiego. Dynamiczną pogodę będziemy obserwować w nocy z 4/5 kwietnia 2022. Kolejny dynamiczny niż wchodzący w skład cyrkulacji zachodniej zaznaczy się w drugiej połowie tygodnia, czyli w czwartek i piątek. Ponownie wzrośnie prędkość wiatru, wystąpią opady, a nawet lokalne zjawiska burzowe. Weekend również z niżową pogodą.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 4.04.2022, 18 UTC według IMGW-PIB

Najsilniej powieje na zachodzie i północy oraz w Sudetach

W związku z bliskością niżu nasilił się po jego południowej stronie wiatr, w kolejnych godzinach prędkość wiatru ma rosnąć w całym kraju. Najgroźniejsze warunki pogodowe w najbliższych godzinach będą panować w dzielnicach północnych i częściowo zachodnich. Najniebezpieczniejsza pogoda ma panować jednak nad samym morzem oraz na Pomorzu Zachodnim, gdzie porywy mogą sięgnąć 70-100 km/h. Wysoko w Sudetach nawet powyżej 110-120 km/h. Nie bez powodu Śnieżka nazywana jest „królową wichur” i to właśnie tam mogą wystąpić najsilniejsze porywy wiatru, które zostaną odnotowane na WOM Śnieżka. Lokalnie silny wiatr o skali wichury może powodować szkody, wzniecać zamiecie pyłowe ograniczające widzialność w początkowej fazie.

Prognozowane porywy wiatru na 4.04.2022, 18 UTC według ECMWF

groźny wiatr w Polsce

Pierwszą wichurę przynosi atlantycki niż wkraczający nad Bałtyk

Z atlantyckim niżem, który w najbliższych godzinach ulokuje się nad wodami Morza Bałtyckiego związany będzie okludujący się układ frontów atmosferycznych przemieszczający się od północnego-zachodu na południowy-wschód. Początkowo pogorszenie pogody zaznaczy się na północy, północnym-zachodzie i zachodzie naszego kraju. Z biegiem godzin ma przemieszczać się na wschód, obejmując coraz większy obszar naszego kraju. Wystąpią zarówno opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W czasie wędrówki ulegającego okluzji systemu frontów atmosferycznych wzrośnie prędkość wiatru. Wichura da się we znaki w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy aż po Pomorze Środkowe, Wschodnie i Zachodnie. Zauważalny wzrost prędkości wiatru ma być jednak w całym kraju. Stopniowo słabnący nad ranem, lecz nie na długo.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 5.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS widoczny niż wchodzący w skład cyrkulacji atlantyckiej

cyrkulacja atlantycka. wir niżowy nad bałtykiem kwiecień 2022

Także wtorek zapowiada się wietrzny w Polsce. Z uwagi na duże zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze wzrośnie prędkość wiatru. Dodatkowo od północnego-zachodu na południowy-wschód przechodzić ma front chłodny. Zasadniczo będziemy w tylnej części niżu o imieniu Mirella, który odsunie się w kierunku Federacji Rosyjskiej. W całym kraju porywy sięgnąć mogą od 45 km/h do 90 km/h. Zdarzą się w wielu miejscach opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej i mokrego śniegu. Nie można wykluczyć lokalnych burz.

Sytuacja synoptyczna na 5.04.2022, 12 UTC dla Europy i rozległym niżem wchodzącym w skład cyrkulacji atlantyckiej, który jutro lokować ma się w rejonie Zatoki Botnickiej

wietrzna aura w polsce

Cyrkulacja atlantycka będzie powodować groźne warunki pogodowe w Polsce

Cyrkulacja strefowa głównie o składowej zachodniej pozostanie z nami w najbliższych dniach. Już w drugiej połowie nad wodami Morza Bałtyckiego ulokuje się kolejny cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych. Otrzymał on nazwę NASIM od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina. Początkowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, dlatego też przejściowo z południa dotrze do nas cieplejsze powietrze. Następnie ciepły sektor cyklonu będzie zamykany od północnego-zachodu przez front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Szczególnie z frontem chłodnym związane będą opady deszczu, silniejszy wiatr, nawet o skali wichury. Możliwe są także opady o charakterze mieszanym, krupy i samego śniegu. W związku z dużą dynamiką w troposferze, zaleganiem wilgotnej masy powietrza możliwe są kolejne zjawiska burzowe, co nie jest rzadkie przy aktywnej cyrkulacji strefowej.

Sytuacja baryczna na 6.04.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych z widoczną cyrkulacją atlantycką

Będą wichury, wahania temperatury, częste opady i burze w Polsce

Cyrkulacja atlantycka, a dokładniej drugi z niżów przyniesie przejściową i silniejszą adwekcje ciepła w środę i czwartek. Potem ochłodzenie i silny wiatr

Ocieplenie będzie najbardziej odczuwalne w okresie od 6.04.2022 do 7.04.2022, więc tak jak wskazywaliśmy w naszej wczorajszej prognozie długoterminowej. Termometry zwłaszcza w środę i czwartek pokażą nawet 14°C/19°C. Najcieplej ma być w dzielnicach południowych i wschodnich. Nie będzie jednak one trwałe i ponownie pod koniec tygodnia temperatura obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej.

Sytuacja synoptyczna na 7.04.2022, 12 UTC dla Europy i rejonów przyległych

Cyrkulacja atlantycka szybko nie odpuści. Będą wichury, wahania temperatury, częste opady i burze w Polsce

Zmienne warunki szybko nie ustąpią. Cyrkulacja atlantycka kształtować ma przez wiele tygodni pogodę w kraju

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że utrzyma się również w drugiej połowie tygodnia zmienna pogoda. Cyrkulacja atlantycka będzie dyktować przebieg warunków w naszej części Europy. Pojawiać mają się u nas kolejne wiry niżowe z frontami atmosferycznymi. Dokuczać ma nam okresami silny, porywisty wiatr oraz częste opady atmosferyczne, a nawet lokalne burze. Cieplej powinno zrobić się z biegiem czasu w drugiej dekadzie kwietnia, lecz w dalszym ciągu ciepłe masy będą ścierać się z chłodnymi, co prowadzić ma do częstych opadów atmosferycznych. Nocami i w godzinach porannych, zwłaszcza w obszarach rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury poniżej zera.

Wstępne prognozowane porywy wiatru na okres od 4.04.2022, 06Z do 9.04.2022, 06 UTC według ICON. Silny wiatr, nawet o skali wichury będzie związany z cyrkulacją atlantycką

cyrkulacja atlantycka w natarciu, kwiecień 2022

Już wkrótce więcej informacji o dynamicznej cyrkulacji atlantyckiej.

1 komentarz do “Cyrkulacja atlantycka szybko nie odpuści. Będą wichury, wahania temperatury, częste opady i burze w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.