Czwartek będzie początkiem gwałtownych burz. Może spaść grad, wystąpią silne porywy wiatru i zalania

Od wtorku do Polski napływa coraz cieplejsza masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy a górną zatoką niżową rozciągającą się na zachód od Polski. Prognozowane jest wkroczenie od zachodu pod koniec dnia zatoki niskiego ciśnienia wraz z frontem chłodnym. Burze formować będą się zarówno wewnątrz masy, na lokalnych strefach konwergencji wiatru, jak i też w osi zatoki niskiego ciśnienia oraz frontu chłodnego. Czeka nas upalny dzień, niemal wszędzie ponad 30°C.

Modele numeryczne prognozują umiarkowanie/dużą chwiejność termodynamiczną na poziomie 1000 J/kg – 2000 J/kg. Oprócz tego spodziewana jest duża zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery (TPW 38 mm – 45 mm). Przeważnie formować mają się pojedyncze komórki burzowe o charakterze pulsacyjnym, zdolne do wygenerowania silnych prądów zstępujących oraz opadów ulewnego deszczu i gradu do 2 cm.

Najwięcej i najwcześniej burze uformują się na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej. Tutaj istotna może okazać się orografia terenu wspomagająca wznoszenie wilgotnych mas powietrza. Porywy wiatru w czasie burz mogą osiągnąć 70 km/h – 90 km/h.

Burze formować będą się również w reszcie kraju (np. Ziemia Świętokrzyska, Mazowsze oraz woj. łódzkie, przyjmując formę pojedynczych komórek burzowych o charakterze pulsacyjnym. Średni ich okres trwania wyniesie od 15 minut do godziny. Wtedy w komórkach burzowych dominować ma szczególnie silny prąd wstępujący.

W pewnym stopniu rozwój konwekcji na obszarze tej części Polski może hamować obecność licznych suchych warstw powietrza, wysoki poziom kondensacji.

Podczas burz prawdopodobne są opady od 10 mm do 30 mm, miejscami prowadzące do zalań, grad i silny wiatr. Burze formować zaczną się już koło południa, zwłaszcza na południu Polski, mając na uwadze wkroczenie zatoki niżowej wraz z frontem chłodnym pod wieczór burze utrzymają się w porze nocnej nawet do godzin porannych w piątek.

Prognoza IMGW-PIB na czwartkowy dzień do godziny 20

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na najbliższe 24 godziny prognoza autorstwa Krzysztofa Piaseckiego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ