W czwartek przeważający obszar kraju znajduje się w zasięgu wyżu o imieniu „MICHAŁ” z głównym centrum nad Białorusią, stopniowo w ciągu dnia migrującym nad Rosję. Antycyklon ten pod koniec dnia będzie odsuwać ma się coraz bardziej na wschód, ustępując miejsca zatoce niżowej związanej z wielocentrycznym układem niskiego ciśnienia, ulokowanym w długiej fali górnej w rejonie zachodniej, północno-zachodniej Europy. Nad przeważający obszar naszego kraju docierać ma już powietrze zwrotnikowe, zwłaszcza w drugiej części dnia, stopniowo nasycające się parą wodną.
Modele numeryczne prognozują chwiejność termodynamiczną na poziomie od 400 J/kg do 1000 J/kg. Pionowe uskoki wiatr w warstwie 0-6 km w przedziale od 5 m/s do 12 m/s. Na ogół formować będą się pojedyncze, bądź słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Możliwe są silniejsze opady deszczu do 30 mm. Prędkość wiatru do 75 km/h. Spodziewany jest również drobny grad, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich.
Za dnia największe ryzyko burz będzie w pasie podgórskim i górskim, gdzie czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji może okazać się orografia terenu.
Spodziewany obszar burz w ciągu czwartkowego dnia według IMGW-PIB na dzień 23.08.2018 r. ważna do godziny 20
Więcej burz możliwych w nocy
W nocy rozwój konwekcji oczekiwany jest z uniesionego trybu, to właśnie szczególnie powyżej planetarnej warstwy granicznej, bądź na jej pograniczu zalegać ma chwiejny sektor powietrza. Wschodnia połowa kraju pozostawać ma jeszcze na skraju wyżu znad Rosji, resztę Polskę dość szybko obejmować ma rozległa zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem znad Morza Norweskiego. Na skalę synoptyczną może ona wspomóc rozwój chmur burzowych. Nie będą to jednak gwałtowne burze, przeważać mają pojedyncze komórki burzowe, bądź niewielkie linie słabo zorganizowanych struktur burzowych na liniach zbieżności wiatru.
Konwekcja po zachodzie słońca zainicjowana z uniesionego trybu nieść ma niewielkie zagrożenie. Przeważać mają opady deszczu do 20 mm, silniejszy wiatr do 60 km/h. Ryzyko niebezpiecznych burz z powodu zainicjowania burz w ten sposób nieść ma ograniczone zagrożenie ze strony chmur burzowych, miejscami mogą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną. Przemieszczać mają się z południowego-zachodu na północny-wschód zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze.
Możliwy zasięg lokalnych burz w nocy z czwartku na piątek
Spodziewany obszar burz według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w okresie od 23.08.2018 r. godzina 8 czasu lokalnego do 24.08.2018 r. do 8 rano. prognoza autorstwa Krzysztofa Piaseckiego. Jest ona zbliżona do prognozy IMGW-PIB
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ