Pogoda długoterminowa na grudzień 2021. W grudniu czeka nas najprawdopodobniej dominacja pogody niżowej. Przechodzenie niżów będzie częstsze niż w zeszłym roku z zachodu na wschód Europy. W naszej części Starego Kontynentu panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, prowadząc do dużej zmienności pogody. Czasem jednak pojawią się stabilne wyże, które nie w każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę. Nie zabraknie niskich chmur, mżawki, a nawet okresowych i miejscowych mgieł.
Długoterminowa pogoda. Temperatura powyżej normy, opady powyżej normy według CFS
Najprawdopodobniej w grudniu 2021 ilość opadów będzie powyżej normy. Niewykluczone, że będzie to miesiąc wilgotny. Niże jednak okresami mogą zanurkować z północy Europy, a nawet dotrzeć do nas znad Morza Śródziemnego.
Orientacyjne prognozy anomalii ciśnienia na grudzień dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1984-2009 według modelu CFS
Bardzo prawdopodobne, że grudzień 2021 w skali miesięcznej na obszarze Polski będzie ciepły. Najwyższa temperatura panować ma na północy oraz na wschodzie. Są to jednak wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009, nawet z wystąpieniem mrozu i większych opadów śniegu.
Prawdopodobnie częściej w grudniu zamiast śniegu będzie padał deszcz. Utworzenie się na wiele tygodni pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne, ale epizody z wtargnięciem chłodnego powietrza są możliwe. Obecny rozrzut w prognozach. Utrudnia precyzyjne prognozowaniu trendu w pogodzie na grudzień i podanie dokładnych wartości, jakie wystąpią w grudniu 2021.
Czasami w grudniu 2021 możliwe są burze. Zwłaszcza adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Głównie atlantyckich niżów.
Jeśli chodzi o opady, to na przeważającym obszarze Polski będzie to prawdopodobnie miesiąc z ilością opadów powyżej normy wieloletniej. Dominacja niżów atlantyckich może być wyraźna w pierwszym miesiącu zimy.
Długoterminowa pogoda. ECMWF sugeruje temperaturę w normie wieloletniej.
Nieco chłodniejszy jest ECMWF, który sygnalizuje w naszych szerokościach temperaturę w normie wieloletniej. Jednak prognozę na tak odległy okres trudno uznać za wiarygodną. Dlatego też brak wyraźnego sygnału na mapie.
Jeśli chodzi o anomalie są one obliczane na podstawie rozkładu prognoz modelu 51 członków w stosunku do modelu klimatycznego obliczonego z zestawu 25 ponownych prognoz zespołów członków obejmujących okres 24 lat 1993-2016. Dla każdego produktu prognozy kilkudziesięciu weryfikacji są również przewidziane, obliczone w całym okresie 36 lat ponownej prognozy 1981-2016.
Prognozę wykreśla się w postaci zbiorowej anomalii średniej lub prawdopodobieństw przekroczenia granicy mediany, tercyla lub kwintyla (20%). To przybliża przewidywaną anomalię w stosunku do obserwowanego klimatu dla lat 1993-2016. Prognoza nie jest dokładna, ponieważ na obserwowany klimat dla tego okresu wpływa losowa zmienność. W szczególności do porównań kształtu, szerokości i ogonów modelu oraz obserwowanych klimatycznych plików PDF. Bardziej odpowiednie może być zastosowanie dłuższego okresu obserwacji, nawet w porównaniu z zachowaniem modelu w latach 1993-2016. Większość wykresów przedstawia wartości istotności z testu, czy modelowa prognoza PDF jest przesunięta w stosunku do modelowego klimatycznego PDF. Oznacza to, że test polega na tym, czy sygnał prognozy jest obecny, a nie czy sygnał jest wiarygodny – czytamy na stronie ECMWF.
Prognoza iMGW-PIB zbliżona do tej europejskiej z ECMWF
Prognoza IMGW-PIB jest zbliżona do tej, która pochodzi z modelu europejskiego. Specjaliści z IMGW prognozują, że średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2021 dla Polski.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r..
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Długoterminowa pogoda na grudzień 2021. Zaskakujące prognozy na pierwszy miesiąc zimy. Cyrkulacja strefowa, opady powyżej normy i burze, a czasem także mróz”
Możliwość komentowania została wyłączona.