Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Długoterminowa pogoda na listopad 2020 według ECMWF i CFS dla Polski. Wilgotne okresy, dodatnia anomalia i burze


Długoterminowa pogoda na listopad 2020 według ECMWF i CFS dla Polski. Wilgotne okresy, dodatnia anomalia i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku.

Według modelu klimatu w listopadzie prognozowane jest dodatnie odchylenie temperatury w naszej części Europy. Średnio anomalia wyniesie najprawdopodobniej około 1°C.

Także model ECMWF nie wskazuje, aby listopad w skali miesięcznej był zimny. Nie można wykluczyć krótkotrwałych okresów chłodu, przymrozków nocami i opadów śniegu na nizinach, ale częściej temperatura przez całą dobę będzie dodatnia. Śnieg padać ma głównie w górach, rzadko na nizinach. Częściej poza obszarami górskimi może być to deszcz.

W skali miesięcznej model CFS sugeruje, że wyraźny wpływ na pogodę w listopadzie będą mieć układy wysokiego ciśnienia. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze przyniosą one pogodną aurę. Okresami możliwe są tzw. zgniłe wyże, w obrębie których zalegać mogą mgły oraz chmury podinwersyjne typu Stratus i Stratocumulus.

Pomimo prognozowanej dominacji wyżów przez model CFS. Miesiąc ten najprawdopodobniej będzie wilgotny a normy opadowe mogą być miejscami przekroczone. Opady w normie według modelu amerykańskiego będą na północy. Na pozostałym obszarze Polski przekroczą najprawdopodobniej normę, co sugeruje, że w naszej części Europy mogą pojawić się niże z frontami nie tylko znad Atlantyku, ale także z południa, niosąc duże wilgoci. Nie można wykluczyć lokalnych burz. Zwłaszcza frontowych, jak i też w chłodniejszych masach powietrza np. pochodzenia arktycznego. Szczególnie intensywnie padać może, gdy pojawią się niże związane z cyrkulacją południkową, czyli tzw. śródziemnomorskie.

Początek listopada może być suchszy niż zwykle. Prawdopodobnie po 15 listopada może pojawić się nieco więcej opadów w naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych.

W listopadzie prawdopodobne są okresy, gdy temperatura przekraczać będzie dwucyfrowe wartości. Przy adwekcji z południa może być to częste.

Sprawdźmy teraz, jak wygląda prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie według modelu ECMWF. W naszej części Europy temperatura będzie powyżej normy.

W okresie od 2.11.2020 do 8.11.2020 w dalszym ciągu będą to wartości powyżej normy dla naszej części Europy.

W okresie od 9.11.2020 do 15.11.2020 temperatura może być w normie, bądź powyżej normy w naszej części Europy. Większość modeli w odległych i zmieniających się prognozach wskazuje na napływ wyjątkowo ciepłych mas powietrza do Polski, ale prognozy te trzeba będzie jeszcze zweryfikować.

Również w okresie od 16.11.2020 do 22.11.2020 temperatura będzie w pobliżu, bądź powyżej normy.

Na przełomie listopada i grudnia nie widać w naszej części Europy temperatur poniżej normy. Będzie najprawdopodobniej cieplej niż zwykle. Wysoką aktywnością może charakteryzować się wtedy Ocean Atlantycki i związana z nim cyrkulacja strefowa atmosfery. Nie można wykluczyć dynamicznych niżów, częstych opadów, adwekcji mas z południa, a nawet fal silnego wiatru w formie wichur. Szczególnie groźne będą niże wtórne, jeśli pojawią się w naszej części Europy.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury według modeli liczonych m.in w IMGW-PIB.

Prognoza miesięcznej sumy opadów dla wybranych miast Polski.