Do Polski dociera powietrze znad Morza Czarnego. Na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze

Dzisiaj Polska znajduje się pomiędzy rozległym wyżem rozciągającym się od Wysp Brytyjskich aż po zachodnią Rosję i układem niskiego ciśnienia znad Bałkanów i rejonów Morza Czarnego. Do naszej części kraju dociera cieplejsze powietrze z południowego-wschodu.

Po nocnych opadach na ciepłym froncie atmosferyczny w czwartek na obszarze województwa lubelskiego mogą rozwinąć się burze. Lokalnie przyniosą intensywne opady deszczu od 10 mm do 25 mm i drobnego gradu do 2 cm. Oprócz tego może silniej powiać do 70 km/h podczas przechodzenia burz.

Zjawiska burzowe mogą zacząć powstawać już przedpołudniem w jednorodnej masie powietrza na strefach zbieżności wiatru. Największe ryzyko burz będzie na Roztoczu, jak i też we wschodniej i centralnej części regionu. Burze nie są spodziewane w północnej części województwa lubelskiego.

Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe, bądź też słabo zorganizowane struktury multikomórkowe. Przemieszczać mają się z umiarkowaną prędkością z południowego-wschodu, wschodu na zachód, północny-zachód. Największa aktywność konwekcji zostanie osiągnięta popołudniu.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy w masie znad Morza Czarnego i pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad tego akwenu.

Pod wieczór konwekcja zacznie stopniowo tracić na intensywności. Jednak, mając na uwadze zaleganie niestabilnego sektora powietrza, burz nie można wykluczyć także w nocy z czwartku na piątek, zwłaszcza na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Te mogą pojawić się m.in na południu i wschodzie województwa lubelskiego, powodując rozwój chmur kłębiasto-deszczowych. W porze nocnej podstawowym zagrożeniem będą silne ulewy do 20 mm, wiatr do 60 km/h. Nie prognozuje się wystąpienia opadów gradu. Prawdopodobne są także wyładowania atmosferyczne jednak w niedużej ilości.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne, radarowe oraz detektory wyładowań. Niejednokrotnie zdarza się, że w jednej miejscowości przechodzi silna burza, gdy w tym samym czasie kilka kilometrów dalej panuje słoneczna aura.

BIEŻĄCE DANE RADAROWE, SATELITARNE I DETEKTORY WYŁADOWAŃ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/