Duży kontrast termiczny w Polsce. 26 stopni i gwałtowne burze. Dynamiczna pogoda

Duży kontrast termiczny w kraju. 26°C w klatkach meteorologicznych i gwałtowne burze w Polsce. Dynamiczna pogoda w środę.

Dziś aura w Polsce kształtowana była nie tylko przez płytką zatokę niskiego ciśnienia znad środkowej i południowej Europy, jak i też nasuwający się klin wyżu znad Atlantyku Północnego oraz zachodnich obszarów Starego Kontynentu. Przez nasz kraj przechodził chłodny front atmosferyczny, który poprzedzony jest linią zbieżności wiatru. Znaleźliśmy się w umiarkowanie ciepłej, wilgotnej i miejscami chwiejnej masie powietrza. Cieplejszej na wschodzie, chłodniejszej na zachodzie.

Sytuacja baryczna na 24.05.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległy według IMGW-PIB

burze w Polsce
Duży kontrast termiczny nad Polską i silne lokalne burze

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 18 godzinach na obszarze Polski przez system detekcji i lokalizacji Blitzortung

Duży kontrast termiczny przez chłodny front i burze

Niżowa pogoda w wielu regionach. Jednak idą duże zmiany w pogodzie

Jutro pogoda w kraju kształtowana ma być przez umacniający się rozległy układ wyżowy znad Atlantyku i rejonu Wysp Brytyjskich. Docierać będzie umiarkowanie ciepłe polarnomorskie powietrze.

W środę występowało zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie i centrum i częściowo północy także z burzami, lokalnie padał grad o średnicy nie przekraczającej 1-2 cm. W burzach wysokość opadów sięgała od 15 mm do 40 mm. Panował duży kontrast termiczny nad Polską. Temperatura maksymalna we wschodniej połowie kraju wyniosła od około 20°C do 26°C. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat. Niższe wartości występowały za frontem na pozostałym obszarze od 13°C do 19°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, północno-zachodni, jedynie na wschodzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru sięgały maksymalnie do 70 km/h. Okazały się przeważnie krótkotrwałe komórki burzowe i słabo zorganizowane.

Duży kontrast termiczny. Temperatura maksymalna, 24.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Gwałtowne burze i spory kontrast termiczny nad Polską
Duży kontrast termiczny nad Polską

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie na północnym wschodzie i wschodzie  przelotne opady deszczu i szybko zanikające burze. Spodziewana wysokość opadów w burzach do około 10 mm. Natomiast w kotlinach sudeckich rozwinie się krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 200-300 metrów. Jednak na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 7°C na zachodzie do 13°C na wschodzie. Jednak lokalnie na krańcach wschodnich około 14°C oraz niższe wartości na południowym zachodzie od 2°C do 6°C. Wiatr będzie słaby, jedynie na południu umiarkowany, z kierunków zachodnich. Dodatkowo w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl