Dynamiczna pogoda w niedzielę. Będą rozproszone burze adwekcyjne w naszej części Europy. Mogą być bardzo fotogeniczne. Gdzie jest burza, 2 października 2022?

Dynamiczna pogoda w niedzielę. Prognozowane są rozproszone adwekcyjne w naszej części Starego Kontynentu. Niektóre z formacji konwekcyjnych okażą się niezwykle fotogeniczne.

Dynamiczna aura w ostatni dzień weekendu w Polsce

Na początku października znajdujemy się w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej. W sobotę i w nocy z soboty na niedzielę przesuwał się przez Polskę front zokludowany. W niedzielę przeważający obszar naszego kraju jest w wilgotnej i chłodnej oraz niestabilnej masie polarnomorskiej.

Cała Polska jest w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Na warunki pogodowe wpływają ośrodki niżowe. Ze szczególnym uwzględnieniem płytkiego niżu znad południowej Skandynawii. Docierać ma do nas w dalszym ciągu chwiejna, wilgotna masa z zachodu, północnego-zachodu. Obszarem źródłowym tego powietrza są rejony Atlantyku Północnego. Pisaliśmy o tym w prognozie pogody na 2 października 2022.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 10.02.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Dużo przelotnych opadów i lokalne burze w Polsce

Dziś występować mają mało intensywne i rozproszone burze z opadami deszczu, gdzieniegdzie z drobnym gradem możliwe są w całym kraju. Co więcej na wybrzeżu zjawiska o charakterze burzowym mogą się powtarzać w tych samych miejscach, dlatego też akumulacja opadów może sięgać do 20-60 mm, ponadto wiatr w zasięgu konwekcji, sięgnie w porywach do 65-70 km/h. W głębi kraju opady do około 10 mm, wiatr w porywach do 60 km/h.

Dynamiczna pogoda w pierwszy weekend października. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2.10.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda w Polsce
rozproszone burze, dynamiczna pogoda w niedzielę, 2 października 2022

Ponadto przez większość dzisiejszego dnia panować ma na ogół zachmurzenie duże i całkowite, okresami i miejscami możliwe są przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia. W przerwie pomiędzy opadami wyglądać ma Słońce. Co więcej w górach i na obszarach podgórskich ze struktur konwekcyjnych mogą wystąpić opady śniegu i mieszane. Na wybrzeżu sumy opadowe okażą się najwyższe, co ma mieć związek z licznym rozwojem chmur konwekcyjnych nad ciepłymi wodami Bałtyku, które wkraczać będą w dalszym ciągu nad ląd. Bieżące położenie opadów i burz online online.

Dynamiczna pogoda i lokalne burze. Prognoza burzowa według IMGW-PIB na niedzielę

prognoza burzowa
Burzowa prognoza

Fanipogody.pl