Dziś bardzo groźna pogoda. Silne burze w Europie. Możliwe trąby powietrzne i wielki grad

Nad Polską od kilku dni jest spokojnie w pogodzie. Nie mamy nad krajem silnych burz i nawałnic. Zupełnie inaczej jest w innych regionach Europy, gdzie panują wysokie temperatury i upały. W wielu regionach dochodzi do rozwoju potężnych burz i nawałnic.

Silne burze przetaczają się od kilku dni między innymi na Bałkanach, w Grecji oraz we Włoszech. I to właśnie w tym regionie dzisiejsze burze będą najsilniejsze.

Stowarzyszenie ESTOFEX wydało drugi stopień zagrożenia przed nawałnicami dla północnych Włoch, Słowenii oraz częściowo Chorwacji. Dzisiejsze burze niosły będą nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr. W przypadku powstania superkomórek burzowych padał będzie grad o bardzo dużej średnicy. Nie wyklucza się również zejścia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem.

Już w chwili obecnej, pomimo wczesnych godzin i obecnych w regionie warstw hamujących na północy Włoch oraz w Słowenii dochodzi do rozwoju pierwszych burz. Największa aktywność burzowa przypadnie na godziny późno popołudniowe i nocne. Nie wyklucza się, że burze w regionie trwały będą przez całą dobę.