20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Dziś uderzy wiatr 150 km/h w Islandię. Potężna wichura na Atlantyku. Fale ponad 15 metrów

Silny wiatr w Europie

Nad Morze Labradorską spływa bardzo wychłodzone powietrze znad Kanady. Doprowadza to do procesu cyklogenezy i w regionie powstają kolejne bardzo głęboki ośrodki niskiego ciśnienia. Jeden z takich niżów niesie potężna wichurę.

Wichura na Atlantyku

Wiatr na Atlantyku obecnie znacznie przekracza 150 km/h. Dziś potężna wichura uderzy w Islandię. Wiatr w momencie uderzenia w ląd będzie w porywach osiągał 150 km/h. Jest to oczywiście niszcząca siła wiatru. Jednak dla uspokojenia należy dodać, że Islandia jest krajem o raczej małym zaludnieniu linii brzegowej. Duży procent nabrzeża wyspy stanowią wysokie fiordy i skały. Silna wichura, która uderzy w wybrzeże Islandii nie powinna wyrządzić dziś dużych szkód.

Prócz potężnych porywów wiatru na Islandię nadciągają bardzo wysokie fale. Obecnie na Atlantyku fale w obrębie głębokiego niżu sięgają 15 metrów wysokości. Najsilnieszy gradient baryczny, a co za tym idzie wiatr i fale występują w zachodniej i południowej części układu niżowego.

Wichura w piatek

Na szczęście silny i głęboki niż zacznie się wypełniać w kolejnych godzinach. Gradient baryczny będzie słabł. W związku z tym osłabnie też wiatr. W piątek mocniej powieje jeszcze na Wyspach Owczych, jednak silna wichura nie ma szans dotrzeć do Skandynawii, czy Wysp Brytyjskich.