Dzisiaj nad Polską pojawią się burze. Lokalnie powodować będą podtopienia

We wtorek wschodnie dzielnice kraju pozostają pod wpływem płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Czarnego w dość ciepłej i chwiejnej masie powietrza polarne-morskiego. Pozostały obszar Polski będzie pod wpływem słabego układu wysokiego ciśnienia z centrami ulokowanymi nad Danią i Niemcami.

 

Modele numeryczne sugerują, że największe szanse na rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji będą we wschodniej części kraju, gdzie zalegać ma strumień umiarkowanie chwiejnego powietrza. Omawiany obszar pozostanie na skraju zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Czarnego. Burze formować mają się na strefach zbieżności, które na ogół ułożone będą równolegle do przepływu mas powietrza. Warunki kinematyczne będą słabe, pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie poniżej 10 m/s, co niekorzystnie wpływać będzie na organizacje chmur burzowych, chociaż należy mieć ma uwadze, że formować mają się południkowo ułożone strefy komórek burzowych, co przy relatywnie niskiej prędkości przemieszczania i dużej wodności atmosfery stwarzač ma realne szanse na podtopienia.Wysokość opadu może sięgnąć od 15 mm do 40 mm. Istnieje ryzyko opadow gradu, ale jego średnica nie powinna przekroczyć 1 cm. Prawdopodobne są porywy wiatru do 70 km/h.

Chmury burzowe mogą zacząć formować się już około południa, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Lokalnie burze utrzymywać będą się przy granicy z Ukrainą w porze nocnej.

Oprócz omawianego rejonów po istnieje ryzyko powstania zjawisk konwekcyjnych na Ziemi Lubuskiej, częściowo na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, gdzie modele sugerują niewielką niestabilność powietrza. Pewnym czynnikiem ograniczający rozwój konwekcji może okazać się bliskość wyżu, sprzyjając ruchom osiadającym. Brak będzie także silniejszych stref konwergencji wiatru w dolnej troposferze. Istnieje niskie ryzyko burz, jakich szansa wynosi 30%.

Prognoza Polscy Łowcy Burz na okres od 24.07.2018 r. do 25.08.2018 r. godzina 6 UTC

Bieżące położenie burz pod adresem poniżej.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa