Dzisiaj nad Polską wystąpią burze. Będzie ich jednak mniej niż w czwartek

W piątek przeważający obszar Polski na poziomie morza znajdzie się pod wpływem wyżu „INGOLF” z centrum nad północno-wschodnią Skandynawią. Południowe, częściowo centralne i wschodnie oraz zachodnie dzielnice będą pod wpływem niżu znad Morza Czarnego. Na wyższych poziomach troposfery uwidacznia się także ośrodek niżowy o charakterze czarnomorskim ze słabo zarysowaną zatoką. Pozostaniemy w słabogradientowym obszarze. Nad naszą częścią dominować ma niewielki przepływ mas powietrza. Pozostaniemy w masie powietrza polarno-morskiego napływającej ze wschodu kontynentu europejskiego.

Szczególnie wysoka niestabilność powietrza wystąpi na obszarze Polski południowej, południowo-zachodniej części kraju. Prognozowana jest chwiejność termodynamiczna w przedziale od 500 J/kg do 1500j/kg przy LI na poziomie od -3°C do -6°C. W związku z występowaniem słabogradientowego pola ciśnienia poziomy ruch powietrza na wszystkich poziomach troposfery będzie niewielki, zatem pionowe ścinanie wartości (DLS 0-6 km wyniesie poniżej 10 m/s).

Wodność wyniesie w przedziale od 40 mm do 45 mm. Z tego powodu w wielu miejscach wystąpić mogą silniejsze opady deszczu prowadzące do podtopień. Prawdopodobne są również opady gradu, na ogół nie przekraczające 2 cm. Porywy wiatru osiągną maksymalnie 80 km/h. Chmury burzowe mogą zacząć formować się już w pierwszej części dnia, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Tworzyć mogą się zarówno izolowane komórki burzowe, bądź też słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Głęboka, wilgotna konwekcja zdolna do wygenerowania wyładowań tworzyć ma się na lokalnych, na ogół słabo zarysowanych,, lokalnych strefach zbieżności wiatru. Burze powinny zanikać pod wieczór, chociaż nie wyklucza ich się także po zachodzie słońca. Potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk będzie jednak ograniczony.

Pozostała część kraju również z możliwością burz

W reszcie Polski także zalegać ma strumień ciepłego i dość wilgotnego powietrza polarno-morskiego. Zwłaszcza w planetarnej warstwie granicznej. Powyżej tego poziomu obserwowany jest wyraźny spadek wilgotności, masa na wyższych wysokościach charakteryzować ma się mniejszą ilością wilgoci, co w kluczowy sposób ograniczać może rozwój i długość trwania burz. Przeważnie będą to pojedyncze, rozproszone komórki burzowe. Również i tutaj mogą wystąpić opady deszczu do 15 mm, drobny grad do 1 cm i wiatr do 70 km/h, mając na uwadze obecność suchych warstw. Powinny zaniknąć najpóźniej późnym wieczorem.

Prognoza IMGW-PIB na piątek

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 27.07.2018 r. do 28.07.2018 r. godzina 06 UTC

SYTUACJA BURZOWA TUTAJ