Dzisiejsze nawałnice – najświeższe informacje

Od kilku dni powiadamiamy Was o dzisiejszym incydencie burzowym, który jest pewny we wschodniej części kraju. Dziś będzie groźnie na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, wschodniej i południowej części Mazowsza, Podlasiu i we wschodniej części Mazur. 

Właśnie przeanalizowaliśmy nocne aktualizacje modeli numerycznych. Nadal podtrzymują one dobre warunki na rozwój dzisiejszych nawałnic. Szczególną uwagę należy zwrócić na przedfrontową linię zbieżności wiatru. To ona będzie inicjatorem, bardzo dynamicznego, gwałtownego rozwoju chmur konwekcyjnych. Obecnie linia zbieżności znajduje się mniej więcej na linii Pomorze środkowe, Kujawy, zachód Ziemi Łódzkiej, po Śląsk. Wraz z postępowaniem chłodnego frontu na wschód również zbieżność będzie postępowała na wschód.

Najnowsze wyliczenia modeli przesunęły delikatnie warunki do powstania najgroźniejszych zjawisk burzowych bardziej na wschód. Najgroźniej może być kolejno: wczesnym popołudniem na Ziemi Świętokrzyskiej, południu Mazowsza, północy Małopolski. W kolejnych godzinach front nadal wypychał będzie wilgotne, gorące powietrze na wschód, jednak silny wyż znad Rosji nie pozwoli mu opuścić kraju do późnych godzin nocnych. Z każdą godziną rozległy obszar zjawisk burzowych postępował będzie na wschód i północ. We wschodnich regionach kraju burze możliwe będą również w godzinach nocnych.

PS. Fotka tytułowa jest naszego autorstwa (a co, pochwalmy się 🙂