Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Przekroczenie 20°C widać w prognozach. Wystąpią burze i dynamiczna pogoda

„Eksplozja ciepła” stanie się faktem. Pierwsze przekroczenie 20°C w kwietniu widać w wyliczeniach poszczególnych modeli. Występować zaczną coraz częściej wiosenne burze i zmienna wiosenna pogoda.

Eksplozja ciepła przed nami. Jednak pierwsza połowa kwietnia zapisze się i tak chłodna w skali miesięcznej

Już wczoraj można było poczuć powiew wiosny, lecz nie w całym kraju. Pojawiły się także po dłuższej przerwie burza na północy kraju w rejonie Iławy oraz Ostródy. Wygląda na to, że po wyjątkowo zimnym początku kwietnia, kolejne tygodnie częściej przyniosą umiarkowane i wysokie temperatury w kraju. Zmniejszy się także częstotliwość nocnych i porannych przymrozków, a nawet, jeśli wystąpią one, to okażą się mocno ograniczone obszarowo.

Najcieplejszą stacją minionej doby okazały się Mikołajki, gdzie zmierzono 16,9°C. Mieliśmy nietypowy podział w pogodzie, bo cieplej było w tych regionach, gdzie zazwyczaj notujemy najniższe wartości. Był to efekt obecności płytkiego niżu nad Polską. Dlatego też na południu zalegało chłodniejsze powietrze, natomiast po północnej, północno wschodniej stronie zaciągane było cieplejsze ze wschodu, południowego wschodu.

Temperatura maksymalna zanotowana, 7 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

ciepło w Polsce i duży kontrast.
Piątek najcieplejszy był na NE Polski

Co ciekawe w perspektywie najbliższych 7 dni najwyższa dodatnia anomalia temperatury będzie na północnym wschodzie. Generalnie nie przewiduje już ataku zimy na nizinach, ale śnieg okresami popadać może w wyższych partiach gór i na obszarach podgórskich. Będziemy w kolejnych tygodniach obserwować rozkwit fenologicznej wiosny.

Prognozowana anomalia dobowa na okres od 8.04.2023 r. do 14.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Zimna pierwsza połowa kwietnia, druga część miesiąca powinna pozwolić na rozkwit fenologicznej wiosny

Bez rewelacji prezentuje się prawie do połowy kwietnia 2023 r. anomalia miesięczna, gdzie widzimy, że średnia obszarowa jest -1,3°C względem lat 1991-2020 r. Co ciekawe obszar dodatniej anomalii pojawia się dość nietypowo na północnym wschodzie, natomiast na południu i zachodzie oraz częściowo północy i wschodzie utrzyma się do 15 kwietnia 2023 r. ujemne odchylenie od normy klimatycznej. Trend w kierunku wartości w normie na większym obszarze Polski oraz lekko powyżej normy w skali miesięcznej widać dopiero w drugiej połowie miesiąca, kiedy to powinno pojawić się jeszcze więcej dni z dodatnią anomalią, co pozwoli na redukcje ujemnej miesięcznej anomalii.

Eksplozja ciepła, ale także możliwość burz

Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.04.2023 r. do 14.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Wizualizacja: meteomodel.pl

zimna pierwsza połowa kwietnia 2023
Napływ cieplejszych mas powietrza pozwoli na dalszą redukcje ujemnej anomalii

Przekroczenie 20°C nie wcześniej niż w okolicach połowy mijającego miesiąca

Jeśli wierzyć ostatnim realizacjom modelu GFS, to przekroczenie 20°C będzie mieć miejsce dopiero w okolicach połowy przyszłego tygodnia, co pozwoli na wzrost anomalii miesięcznej w kierunku normy klimatycznej. Dodatkowo odblokowana zostanie cyrkulacja strefowa atmosfery, powodując zwiększony dynamizm w pogodzie po świętach.

Eksplozja ciepła możliwa. Prognozowana tygodniowa anomalia temperatury na okres od 7.04.2023 r. do 14.04.2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

eksplozja ciepła w Polsce
Duża dodatnia anomalia temperatury

Prognozowana orientacyjnie anomalia na okres od 14.04.2023 r. do 21.04.2023 r. według modelu klimatycznego CFS

ujemna anomalia będzie redukowana
Będzie dalsza redukcja ujemnej anomalii

„Eksplozja ciepła” możliwa. Wiązki dają sygnał w kierunku cieplejszego wzorca

Przykładowa prognoza wiązek dla Krakowa, która wskazuje na pewne prawdopodobieństwo przekroczenia 20°C już w drugiej dekadzie kwietnia. Generalnie z każdym tygodniem powinno być coraz cieplej. Dodatkowo pojawiać mogą się kolejne burze nad Polską również w cieplejszych masach powietrza.

eksplozja ciepła w kraju
Eksplozja ciepła w prognozach GFS

Eksplozja ciepła możliwa w drugiej dekadzie kwietnia. Prognoza wiązek temperatury dla Warszawy, która prezentuje trend na ponad 2 tygodnie

eksplozja ciepła możliwa
Eksplozja ciepła w Polsce stanie się faktem w kolejnych tygodniach. Pierwsze przekroczenie 20 stopni w kwietniu, lecz upału w tym miesiącu nie będzie.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody. Dzięki temu nic istotnego nie umknie Waszej uwadze.

Fanipogody.pl