Ekstremalnie groźny medican uderzył w Europę. Niesie huraganowy wiatr, ulewy i burze. Możliwa powódź

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami medican (odpowiednik huraganu, tylko na Morzu Śródziemnym) uderza w tej chwili w wybrzeże Grecji. Najbardziej narażone na silną wichurę są wyspy Zakhyntos i Kefalonia na zachód od Grecji. Ciśnienie w centrum medicanu spadło do 980 hPa. Siła wiatru jaką niesie ze sobą wichura dochodzi momentami do 200 km/h.

Medican

Nie tylko wiatr jest olbrzymim problemem dla mieszkańców zachodnich regionów Grecji. Medican niesie ze sobą nawalne opady deszczu. Nie wykluczone, że na wspomnianych wyspach dojdzie dziś do zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. W obrębie oddziaływania wichury powstają liczne pasma konwekcyjne, które niosą ze sobą silne ulewy oraz burze. Sytuacja ta dodatkowo pogłębi dzisiejsze ryzyko zalaniami na zachodzie Grecji. Do i tak złej sytuacji hydrologicznej dołóżmy zjawisko „cofki” morza, co przy tak silnych wiatrach jest bardzo prawdopodobne. Fajne zdjęcia satelitarne i przebieg ścieżki medicanu z animacji windy.com widać na filmie.

Poniżej mapa z prognozą trwania medicanu w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Widać, że silna burza odcięta od energii z rozgrzanych wód Morza Śródziemnego szybko wytraci na sile. Jednak zanim to nastąpi mieszkańców Grecjii czeka bardzo dynamiczny i groźny dzień w pogodzie.