Fala ciepła sięgnie naszego kraju w trzeciej dekadzie lutego. Znamy najnowsze prognozy.
Po największych mrozach tej zimy, które zapowiadają się na najbliższe noce i poranki, pogoda wkrótce ulegnie radykalnej zmianie. Od połowy nowego tygodnia do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze, a za 5-6 dni możliwy będzie wzrost temperatury powyżej 10-14°C. W zaledwie kilka dni przejdziemy od zimowego chłodu do znaczącego ocieplenia.
Prognozowana wstępnie anomalia temperatury na kolejne tygodnie według modelu ECMWF dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Nowe prognozy pokazują jasny trend
Obecnie przeżywamy najchłodniejszy czas tej zimy. Po niezwykle ciepłym styczniu ostatni miesiąc meteorologicznej zimy przyniósł znaczne ochłodzenie, ale wciąż jest to miesiąc mieszczący się nieco poniżej normy klimatycznej. Spadła do około -0.48°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Do 26 lutego średnio obszarowa anomalia zostanie zredukowana do około -0.38°C. Finalnie ostatni miesiąc tegorocznej zimy meteorologicznej zostanie uznany jako normalny, bazując na okresie ref 1991-2020 r. Najzimniejsze są noce i poranki, kiedy temperatura spada poniżej -20/15°C w czasie radiacyjnych nocy przy adwekcji powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.
Prognozowana wstępnie wysoka temperatura powietrza na 23 lutego 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Fala ciepła sięgnie naszego regionu
Wkroczyliśmy w najchłodniejszą część tegorocznej zimy. Dlatego, że od nocy z niedzieli na poniedziałek aż do środy na przeważającym obszarze kraju temperatury nocami spadną do około -10/-20°C, a w rejonach podgórskich nawet do -18/-25°C. W lokalnych zastoiskach chłodu może być nawet poniżej -30/-40°C w obszarach górskich i podgórskich, uwzględniając także pomiary przy gruncie. Najwyższa temperatura powietrza wystąpi nad morzem. W dzień termometry wskazywać będą wartości bliskie -3/0°C. Nieuniknione, że w drugiej połowie tygodnia nastąpi znaczne ocieplenie – w dzień temperatura sięgnie 5-9°C, a nocą spadnie do -5/-8°C. Będą duże dobowe amplitudy temperatury. Za około 4-6 dni na zachodzie i południu kraju możliwe są wartości przekraczające 10°C. Istotną rolę może odegrać także wiatr fenowy, który podniesie temperaturę u podnóża gór.
Fala ciepła wtargnie do kraju i zmieni radykalnie pogodę
Prognozowany trend temperatury powietrza na 24 lutego 2025 r., 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Duże ocieplenie w regionie
Najnowsze predykcje modeli europejskich wskazują, że na Oceanie Atlantyckim mogą pojawić się cyklony, natomiast rozległy antycyklon powoli skieruje się na wschód, w kierunku Europy Wschodniej i azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Dlatego z powodu, że w drugiej części mijającego tygodnia niżowe układy będą zbliżać się do zachodnich części kontynentu europejskiego, stworzy się korytarz dla adwekcji cieplejszego powietrza z południowych i południowo-zachodnich kierunków. Dlatego ciepłe powietrze dotrze do zachodnich oraz centralnych rejonów Europy, w tym Polski. Zatem w porze nocnej mróz osłabnie i zostanie ograniczony do mniejszych obszarów, a w ciągu dnia temperatury znacznie wzrosną, zwłaszcza tam, gdzie pojawi się efekt ciepłego wiatru halnego, który przyspieszy występowanie zjawisko odwilży. Pod koniec lutego nawet nocami mróz stanie się rzadki poza górami i będą możliwe okresy z całodobową dodatnią temperaturą powietrza.
Prognozowany trend maksymalnej temperatury powietrza wstępnie na okres od 17.02.2025 r. do 26.02.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Oczekiwane ocieplenie w Polsce ma nastąpić głównie między 22 a 26 lutego, kiedy to w wielu miejscach temperatury mogą wzrosnąć do 8-15℃. Czeka nas więc wzrost o temperatury powietrza o przeszło 20-30℃, uwzględniając w tym również pomiary przy gruncie.
Prognozowana średnia temperatura powietrza wstępnie na okres od 17.02.2025 r. do 26.02.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Adwekcja ciepłych mas powietrza przesądzona w wiązkach GFS i ECMWF
Dlatego w wyniku adwekcji cieplejszego powietrza z południowo-zachodniej Europy, ocieplenie obejmie szerokie obszary kontynentu, w tym regiony zachodnie, centralne, a częściowo także południowe i północne Starego Kontynentu. Zima termiczna z silnymi mrozami zostanie przesunięta ku wschodowi. Zatem płynnie przejdziemy z zimowych warunków do przedwiośnia termicznego. Jednak okresami na zachodzie i południu oraz w niektórych innych rejonach zagości chwilowa wiosna termiczna.
Prognozowany trend temperatury powietrza i opadów w okresie od 17.02.2025 r. do 4.03.2025 r. według modelu ECMWF Ensemble dla Wrocławia

W rejonie Polski na przełomie lutego i marca temperatury będą nadal utrzymywać się powyżej normy. Jednak nocami wciąż możliwe będą niskie temperatury. Natomiast w ciągu dnia obserwowane będą głównie dodatnie temperatury poza górami, chociaż nie zawsze przekraczające 10-14℃. Już niedługo zacznie się okres, w którym częściej występować będzie termiczne przedwiośnie, lecz późne przymrozki mogą wyrządzać szkody. Wciąż w kolejnych tygodniach padać ma niewiele i sumy będą poniżej normy, co źle wygląda w kontekście wiosny i lata, jeśli w marcu nie zacznie padać więcej.
Źródło: Fanipogody.pl, wetterzentrale.de, CMM IMGW, modele.imgw.pl, wxcharts.com, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC