Fala ciepła wkroczyła do Polski. Wiało ponad 150 km/h na Śnieżce w Karkonoszach.
W poniedziałek Polska znajduje się w ciepłym strumieniu polarno-morskich mas powietrza z południowego zachodu. Dodatkowo na peryferiach zatoki niżowej z zachodu Europy oraz silnego układu wyżowego znad Rosji. Taka konfiguracja pola ciśnienia warunkuje zmianę cyrkulacji atmosferycznej i ustąpieniu chwilowe mrozu. Temperaturę powietrza dodatkowo podnosi efekt fenowy. W świeżej masie będzie występować sporo przejaśnień i rozpogodzeń pośród przepływającego zachmurzenia w górnych oraz środkowych warstwach troposfery. Lokalny, niewielki deszcz wystąpił jedynie miejscami na wschodzie w początkowej fazie dnia. Na ogół opady nie będą występować. Od zachodu nasuwa się zatoka niżowa i wieczorem oraz w nocy przejdzie chłodny front.
Temperatura powietrza, 25.11.2024, 11:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Wysoka temperatura i fala ciepła oraz wichury
Zapowiadaliśmy silne ocieplenie i wartości na poziomie 16℃, ale w zasięgu wiatru fenowego w pasie południowym było jeszcze cieplej niż sugerowały nam to wyliczenia modeli numerycznych o wysokiej rozdzielczości. Utrzymujący się m.in w Karkonoszach silny wiatr fenowy powoduje nie tylko wichurę, ale także podnosi w istotny sposób temperaturę powietrza, powodując silną odwilż. Halny namieszał w warunkach pogodowych. Przemieszcza się ze szczytów górskich w doliny, powodując istotny wzrost temperatury powietrza.
Prędkość maksymalna wiatru w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski
Groźny wiatr w Polsce i wysoka temperatura
Płynie do nas bardzo ciepłe powietrze z południa i południowego zachodu. Zaciągane jest w ciepłym wycinku głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Europy Zachodniej. W godzinach wczesnoporannych na Przedgórzu Sudeckim temperatura wzrosła do 18.2℃ w miejscowości Pszenno (woj. opolskie) w klatce meteorologicznej na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów. Jeszcze cieplej jest w Bielsku Białej (woj. śląskie), gdzie o 11:00 czasu lokalnego zmierzono 18.3℃.
Fen diametralnie zmienił pogodę
Wiatr fenowy wieje zazwyczaj ze szczytów partii gór w doliny i jest suchy. Nie tylko potrafi przynosić bardzo silne porywy wiatru w formie wichur, które powodują straty i zagrażają życiu oraz zdrowiu ludzi, ale także skutkuje intensywnym wzrostem temperatury powietrza w dolinach górskich. Takie zjawisko mieliśmy okazje zaobserwować minionej nocy i dziś o poranku w Polsce. Mimo godzin nocnych temperatura powietrza miała tendencje wzrostu, zamiast spadku jak to zazwyczaj mamy w godzinach wieczornych i nocnych, gdy to zachodzi w sprzyjających warunkach zjawisko radiacji ciepła z gruntu do wyższych warstw. Nad ranem na stacji telemetrycznej w Karpaczu zanotowano 16.9℃.
Temperatura powietrza maksymalna w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski
Polecamy: Pogoda na 5 dni. Wybuch lata, jednak zimowa aura wróci do nas dość szybko
Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, 25.11.2024, 09:00 czasu lokalnego w Polsce
Natomiast w Szklarskiej Porębie temperatura w klatce meteorologicznej wzrosła do 15.1℃, natomiast w Bogatyni było to 14.7℃. W miejscowości Pszenno było jednak najcieplej, gdzie na wysokości 2 metrów zmierzono 18.2℃. Dużo chłodniej było w Jeleniej Górze, gdzie notowano w tym czasie 3.9℃, a na stacji w Kłodzku tylko 2.2℃. Opisywane najchłodniejsze regiony znajdują się w kotlinach, dlatego tam wpływ wiatru fenowego nie był odczuwalny i nie podnosił temperatury powietrza.
Fala ciepła w regionie
Temperatura powietrza na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych, 25.11.2024, 09:00 czasu lokalnego w Polsce
Wysoka temperatura w Polsce
Poniedziałek przynosić będzie w ciągu dnia zachmurzenie na ogół małe. Jedynie miejscami na zachodzie i krańcach północno-wschodnich zachmurzenie umiarkowane. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 5°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, do 18°C lokalnie na południowym zachodzie i zachodzie oraz południu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowy. Jednak nad morzem i lokalnie na północy porywy wiatru do 65 km/h, w Beskidach i Bieszczadach oraz na południu województwa opolskiego do 75 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, w Karpatach do 90 km/h oraz w Sudetach do 110 km/h i słabnące do 70 km/h.
Temperatura powietrza na 25.11.2024, 12:00 czasu lokalnego na stacjach synoptycznych IMGW-PIB dla Polski
Silny wiatr i wkroczenie frontu chłodnego
Jednak w nocy z poniedziałku na wtorek na ogół pogodnie. Aczkolwiek miejscami w północno zachodniej połowie kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu w zasięgu chłodnego frontu. Gdzieniegdzie utworzą mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy od -3°C w rejonach podgórskich Karpat, około 3°C w centrum, do 8°C na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, południowy i południowo-zachodni. Jednak nad morzem porywy wiatru do 55 km/h, aczkolwiek w rejonach podgórskich Karpat i na południu województwa opolskiego do 75 km/h, w Sudetach do 80 km/h, w Karpatach do 90 km/h.
Od jutra czeka nas postępujące ochłodzenie, ale do końca miesiąca zimy termicznej nie widać.
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, ogimet.com, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC