Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala potężnych upałów lipiec 2021. Nawet 35 stopni w Polsce. Kiedy upał odpuści?

Upał w Polsce. Kiedy koniec fali upałów?

Ostatnie dni przynoszą silny upał. Przynajmniej w Polsce Wschodniej, Centralnej i Północnej. Nie wiem jak Wy, ale ja mam dość. Przykro mi się robi widząc mojego psa, który ledwo znosi falę upałów. Źle mi jest, gdy pot kapie mi z nosa na klawiaturę. Jako mieszkaniec Polski nie czuję się komfortowo, gdy przez kilka dni z rzędu z nieba leje się żar, upał sięga 35 stopni, a ja nie siedzę w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zobaczmy zatem, do kiedy upał trwał będzie w Polsce. We wpisie zajrzę również do innych regionów Europy. Okazuje się, że upał nie jest już silny na tak rozległym obszarze kontynentu.

Adwekcja chłodu do Europy. Wysokie temperatury ustępują

Przez wiele dni większa część Europy zmagała się z silną falą upałów. Temperatury na znacznym obszarze kontynentu wzrastały powyżej 30 stopni. W wielu regionach słupki rtęci wskazywały nawet 40 stopni, co jest już upałem bardzo silnym, szkodliwym dla zdrowia. Tak było między innymi kilka dni temu w Hiszpanii, gdzie liczyliśmy po cichu na pobicie historycznego rekordu temperatury (nieco ponad 47 stopni). Okazało się, że było „tylko” 44 stopnie upału. Niewiele mniej było na południu Węgier, gdzie kilka dni temu upał przekraczał 40 stopni Celsjusza. Obecnie sytuacja nad Europą zmienia się. Fala upałów ograniczana zostaje do Europy Wschodniej i południowej (granica upałów przebiega nad Polską).

Fala upałów Europa

Jak widać na powyższej grafice, nie wszędzie w Europie jest już upalnie. Model GFS (źródło mapy) prognozuje, że już dziś upał ustąpi na zachodzie kraju, w Niemczech, a przede wszystkim na Bałkanach, północy Włoch, czy w Austrii. Dziś na południu Niemiec termometry wskazywały będą zaledwie 12 stopni Celsjusza. Podczas, gdy w Bawarii temperatury będą jesienne, na wschodzie Polski wciąż panował będzie upał, a termometry wskazywać mogą do 32 stopni Celsjusza. Najsilniejszy upał w weekend panował będzie na Półwyspie Iberyjskim oraz w Turcji i Grecji. Na południu Hiszpanii i Portugalii temperatury znów przekroczą dziś 40 stopni Celsjusza. Podobnie jak na zachodzie Turcji, gdzie upał sięgał będzie lokalnie 42 stopnie. Skupmy się jednak na Polsce, bo tutaj pogoda zacznie się zmieniać.

Upał w Polsce. Jak długo jeszcze potrwa?

Mam dobre wieści dla tych, którzy chcą odpocząć na jakiś czas od wysokich temperatur. Sprawdźmy na animacji prognozy temperatury jak widzi to model GFS w najbliższych dniach.

Dzisiejszy dzień jest kończącym trwającą wiele dni falę upałów w Polsce Centralnej i Wschodniej. Dziś jeszcze słupki rtęci wskazywały będą w okolicach 30 stopni na wschodzie kraju. Już jutro upał odpuści, a temperatury w całej Polsce będą niższe. Na wchodzie niedziela przyniesie jeszcze dzień gorący, jednak nie będą to już tak męczące temperatury. Temperatura w Polsce w poniedziałek będzie już całkiem komfortowa. Na południowym wschodzie pogoda przyniesie około 24 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju trochę chłodniej, do 20 stopni. Nad morzem słupki rtęci wskazywać mogą poniżej 20 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury przyniosą również wtorek i środa nad Polską. Cieplej zacznie robić się pod koniec przyszłego tygodnia. W kolejny weekend wróci nawet upał, jednak nie będzie on jeszcze silny.

Niestety, końcówka lipca w prognozach znów przynosi żar z nieba i silny upał w Polsce. Termometry wskazywać mogą nawet około 34-35 stopni Celsjusza. Dokładniej opisuje to Arek w pogodzie długoterminowej do końca lipca 2021. Pamiętajmy jednak, że są to prognozy długoterminowe. Pokazują one pewien trend. Upał do Polski wróci pod koniec lipca. Jednak dokładne określenie jego obszaru oraz natężenia już tak dokładne nie będzie. Z pewnością będziemy informowali o rozwoju sytuacji. Na ten moment cieszmy się, że od jutra upał odpuści i przez kilka dni pogoda da nam odetchnąć od wysokiej temperatury.