Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów będzie trwała miesiącami. Ponad 40 stopni na przełomie miesięcy

Fala upałów w Europie na przełomie lipca i sierpnia


Różnie bywa to z pogodą w naszym regionie w drugiej połowie lata. Pamiętam jak moja świętej pamięci Babcia zawsze mówiła, że „sierpień to już jesień” i pod namiot pod żadnym pozorem nas nie puści, bo „noce zimne”. Tymczasem są regiony, w których fala upałów trwała będzie w najlepsze również w sierpniu.

Fala upałów w Europie wciąż bardzo silna

W Polsce zrobiło się nieco chłodniej. Tylko nieco, jednak upał chwilowo w kraju nie występuje. Zupełnie inaczej jest na południu Europy, gdzie fala upałów trwa w najlepsze. Wartości temperatury podczas dzisiejszego dnia wyglądały będą następująco.

Fala upałów na południu Europy
Fala upałów na południu Europy

Podczas gdy w Europie Centralnej obserwujemy ochłodzenie, na południu temperatury to wciąż nawet ponad 40 stopni Celsjusza. Poniżej ranking 10 miejsc w Europie z najwyższą temperaturą ostatniej doby. Widzimy tu, że fala upałów we Włoszech i Hiszpanii jest bardzo silna. Ostatniej doby w Europie zanotowano temperaturę nawet na poziomie 46 stopni Celsjusza. Tak gorąco było ostatniej doby na Sardynii, w miejscowości Decimomannu.

Fala upałów ponad 40 stopni Celsjusza w Europie
Fala upałów. Ponad 40 stopni w wielu regionach Europy

Bardzo wysokie temperatury panują obecnie nie tylko we Włoszech, ale przede wszystkim w Hiszpanii, gdzie w dziesiątkach miast notowany jest upał powyżej 40 stopni. Bardzo gorąco jest również w Grecji, czy w wielu miejscach na Bałkanach. Przeczytaj również: Gradobicia o niszczącej sile na południu

Fala upałów w Europie także w kolejnych tygodniach

Sytuacja nie zmieni się wiele w kolejnych tygodniach trwającego lata. Fala upałów na południu trwała będzie w najlepsze. W naszym kraju, jak to w strefie umiarkowanej, upał występował będzie w krótszych okresach, zmieniając się z okresami chłodniejszej aury. Kilka zdań o pogodzie w Polsce napiszę w dalszej części wpisu. Teraz wróćmy jeszcze na moment do Europy.

Fala upałów trwa na południu Europy

Szczególną moją uwagę zwrócił okres po 25 lipca w Grecji i zachodniej Turcji. Tutaj upał ma być naprawdę silny, a temperatury przez wiele dni przekraczały będą 45 stopni Celsjusza. Niestety często w drugiej części lata skutkuje to silnymi pożarami. Byłem już dwa razy w Grecji w sierpniu i dwa razy widziałem krajobrazy przypominające żywo te z księżyca. Spopielone tysiące hektarów ziemi, to widok całkiem naturalny dla tej części Europy w sierpniu.

Czy widać powrót upałów do Polski w prognozach?

Powyżej obiecałem, że w ostatniej części wpisu sprawdzę, czy w prognozach pogody dla Polski widać upał. Skorzystam z modelu GFS, ponieważ ma on dłuższy okresowo zakres. Silny upał pojawi się w kraju prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Upał w Polsce w końcówce lipca
Upał w Polsce w końcówce lipca

W południowej połowie kraju temperatury wskazywać miałyby nawet 34 stopnie Celsjusza. Sytuacja taka trwałaby zaledwie dwa dni (poniedziałek, wtorek), więc nie napiszę, że to fala upałów. Co ciekawe nie widać w wyliczeniach modelu GFS następnych dni z temperaturami powyżej 30 stopni. Okres prognozy powyżej tygodnia do przodu obarczony jest oczywiście błędami i sporo może się jeszcze zmienić. Jednak na ten moment nie widać, by silny upał miał pojawić się w naszym regionie na dłużej. Podsumowując, podczas gdy na południu Europy fala upałów trwała będzie nieprzerwanie przez tygodnie, w kraju temperatury nieco zelżeją. Świętej pamięci Babcia jednak ma zawsze rację. „W sierpniu, to już prawie jesień”.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk