Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mordercza fala upałów w lipcu. Nawet 40°C na termometrach. Mamy prognozy dla Polski

Fala upałów w Europie w lipcu 2023


Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w roku w Europie. Nie dziwi więc fala upałów jaka rozpoczęła się w drugiej połowie czerwca i trwała będzie również w lipcu. Na południe Europy dotarły gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Z prognoza wynika, że napływ z południa będzie się tylko nasilał, więc upał nie odpuści również w lipcu.

Fala upałów w lipcu trwała będzie nadal

Nie piszę tu o Polsce. Prognozą dla naszego kraju zajmę się w dalszej części tekstu. Tutaj przeanalizujemy jak silna będzie fala upałów w lipcu na południu Europy. Już teraz jest tam bardzo gorąco.

Fala upałów trwa na południu Europy
Fala upałów na południu Europy

Temperatury na południu Hiszpanii, czy Turcji sięgają 40 stopni Celsjusza. Lokalnie wartości te są przekroczone. Kolejne dni lipca nie zapowiadają ochłodzenie na południu Europy. Z jednej strony można by napisać, że fala upałów w Hiszpanii to nic nadzwyczajnego. Oczywiście, jest to prawdą. Jednak wszystko wskazuje, że przed Hiszpanami, czy Turkami upał w okolicach 40 stopni przez kilka kolejnych tygodni.

Fala upałów na południu Europy

Pozwoliłem sobie dodać animację prognoz temperatury do 10 lipca. Widać tu, że dzień w dzień temperatury na południu Europy będą bardzo wysokie. Niestety z wysokimi temperaturami często wiążą się silne burze, które lokalnie mogą mieć niszczący charakter. Przeczytaj również: Grad w Hiszpanii większy od kurzego jaja

Lato w pełni w Europie

Na powyższej animacji prognoz temperatury widać, że również w innych regionach Europy upał nie odpuści. Powyżej 30, nawet 35 stopni wciąż występowało będzie na południu Francji, we Włoszech, czy na Bałkanach.

Upał w wielu regionach Europy
Upał w wielu regionach Europy

Widzimy również, że bardzo gorące masy powietrza docierają również na wschód kontynentu. Fala upałów sięgnęła wschodniej Ukrainy, czy południowo zachodniej Rosji. Jeszcze bardziej w głąb Europy fala upałów wdzierać będzie się w kolejnych dniach lipca. Do tej pory we wpisie posługiwałem się wyliczeniami modelu ECMWF. Ponieważ model ten jest bardzo dokładny, jednak posiada krótki okres prognoz, zerknąłem na amerykański GFS. Ten model prognozuje w drugiej dekadzie lipca naprawdę bardzo silny upał również w Europie Centralnej.

Upał w drugiej dekadzie lipca stanie się silny
Silny upał w Europie Centralnej w drugiej dekadzie lipca

Temperatury powyżej 30 stopni rozlewają się również na północ ku całej Francji, Niemcom, czy Polsce. Bardzo gorąco zrobi się również w Czechach, na Słowacji, czy na Węgrzech. Czy będzie to jednak długotrwała fala upałów w naszym regionie? Tego nie wiem, ponieważ to jeszcze zbyt odległy okres w prognozach. Na ten moment wszystko jednak wskazuje na to, że od drugiej dekady lipca spodziewać możemy się bardzo wysokich temperatur powietrza w regionie.

Fala upałów w Polsce? Na ten moment nie widać

Napisałem już o tym, że upał na południu Europy jest bardzo silny. Fala upałów na południu kontynentu jest pewna. Sprawdzaliśmy również na mapach pogody, że upał ogarnie w drugiej dekadzie lipca również region Europy Centralnej. Sprawdźmy teraz co czeka nas w Polsce w kolejnych dniach rozpoczynającego się miesiąca. W pierwszym tygodniu lipca w Polsce będzie bardzo ciepło, jednak upał nawet jeśli wystąpi to bardzo lokalnie. Przeważały będą temperatury na poziomie 23-26 stopni Celsjusza, więc komfortowo.

Upał w drugiej dekadzie lipca w Polsce
Upał w drugiej dekadzie lipca może być naprawdę silny

Ciekawe rzeczy widać w wyliczeniach modeli na okres po 10 lipca. Powyżej grafika z modelu GFS. Amerykański model wylicza, że w okolicach 13 lipca w Polsce termometry wskazać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. Podobne temperatury widać również w kolejnych dniach w okolicach połowy miesiąca. Czy będzie to jednak długotrwała fala upałów? Za wcześnie by o tym pisać, jednak na ten moment miejmy w tyle głowy, że lipiec przynieść może nam bardzo wysokie temperatury powietrza.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk