Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fatalne w skutkach nawałnice. Powódź błyskawiczna w Jaśle. Burze nie odpuszczą. [FILMY z powodzi]

Mieszkańcy wielu regionów Polski zmagają się ze skutkami ostatnich burz i nawałnic. Wczoraj przez Polskę wschodnią i południową przetaczały się silne superkomórki burzowe. Wiele z burz niosło ze sobą opady gradu, ale największym zagrożeniem były nawalne opady deszczu. Przy dość wolno poruszających się burzach skutkowało to w wielu miejscach zalaniami i podtopieniami.

Jednak są w Polsce miejsca gdzie wczorajsze burze przyniosły naprawdę poważne szkody. Jednym z takich miejsc jest Jasło na Podkarpaciu. w regionie w dniu wczorajszym doszło do zjawiska training storms, czyli przechodzenia wielu burz jedna po drugiej nad jednym obszarem. Przy bardzo uwodnionej atmosferze (PW w dniu wczorajszym przekraczało 40mm co jest wartością bardzo wysoką) burze niosły ze sobą nawalne opady deszczu. Po przejściu kilku takich burz sieć odprowadzająca wodę w mieście nie dała rady.

Przez Jasło i okolice przeszło aż 8-9 superkomórek burzowych. Zanotowana wysokość opadu na stacji IMGW była rekordowa.

To co się wydarzyło wczoraj w ciągu kilku godzin na terenie powiatu jasielskiego w woj. podkarpackim, przejdzie z…

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Sobota, 27 czerwca 2020

To co się wydarzyło wczoraj w ciągu kilku godzin na terenie powiatu jasielskiego w woj. podkarpackim, przejdzie z pewnością do historii. Przez obszar Jasła i okolic przeszła burza wielokomórkowa w układzie tzw. „training storms’, w którym jedna komórka podąża za drugą. Wśród tych komórek, wiele z nich było superkomórkami burzowymi, nie tylko z ulewnym deszczem, ale również z gradem i silnym wiatrem. Patrząc na dane radarowe, przez rejon miasta i okolic mogło przejść nawet ok. 8-9 superkomórek burzowych. W rezultacie doszło do licznych powodzi błyskawicznych w regionie. Na stacji meteorologicznej IMGW-PIB w Jaśle, w ciągu kilku godzin suma opadów doszła do 101,1 mm, stając się rekordową wartością od początku prowadzenia pomiarów na stacji. Wg systemu RainGRS, suma opadów w regionie mogła lokalnie przekroczyć nawet 150 mm – poinformował Igor Laskowski, członek Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Pomiary pokazują, że w Jaśle w przeciągu kilkudziesięciu minut spadło nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy. Tak potężne ilości wody doprowadziły do powodzi błyskawicznej. W mieście były miejsca, w których wody było tak dużo, że przykrywała samochody aż po dachy.

Niestety w dniu dzisiejszym w kraju również powstaną burze, które lokalnie przyniosą szkody. Dzisiejsze warunki również sprzyjały będą powstawaniu silnie uwodnionych burz, a w przypadku przechodzenia kilku burz jedna po drugiej nie wykluczone są dziś zalania tak dramatyczne jak w dniu wczorajszym w Jaśle.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk