Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fotografia burz i pogody

Burze w Polsce

Burze to nasza pasja. Nie ma dla nas nic wspanialszego niż wyprawa z aparatami blisko nadchodzącej burzy. To właśnie dzięki wspólnym fotografiom burz poznaliśmy się lepiej i założyliśmy projekt Fanów Pogody. Wspólnie co sezon spędzamy dziesiątki, jak nie setki godzin w terenie analizując dane burzowe i próbując wykonać jak najlepsze zdjęcia burz. Fotografia burzowa to coś co nas kręci, dodaje adrenaliny i energii do życia codziennego. Nie ma wspanialszych zjawisk pogodowych niż wieczorna, letnia burza niosąca ze sobą wspaniałe wyładowania atmosferyczne.

Fotografia burz

Fotografia nadchodzącej burzy. Na zdjęciu skłębiony wał szkwałowy

Czyje to zdjęcia burz?

Wszystkie obecne w galerii zdjęcia burz są naszego autorstwa. To kolekcja z wielu lat. Niektóre ze zdjęć wykonane były jeszcze dość amatorskimi aparatami jak Nikon D5000, czy Canon 600D. Później obaj przeszliśmy na Nikony D7200 zachwycając się jakością uzyskiwanych z niego zdjęć burz. Z czasem odkryliśmy potęgę „pełnej klatki”. Obecnie obaj pracujemy na „bezlusterkowcach” Sony A7III i Sony A7 IV. Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć burz. Mamy nadzieję, że będą Wam się podobały. Wszelkie prawa autorskie do poniższych zdjęć burzowych należą do nas. Zabrania się publikacji nasz zdjęć burz bez naszej zgody. W razie chęci użycia obecnych tu zdjęć zapraszamy do kontaktu na adres mailowy lubelscyfanipogody@gmail.com

Jak wykonać takie zdjęcia burz?

Nie uważamy się za mistrzów w tej dziedzinie, jednak wiele godzin w terenie przyniosło nam trochę doświadczenia. Wykonanie nocnych zdjęć wyładowań atmosferycznych nie jest tak trudne jak się wydaje. Najczęściej ustawiamy aparat w tryb BULB. W tym trybie ręcznie za pomocą pilota zdalnego sterowania wyzwalamy i zamykamy migawkę aparatu. Mega ważny przy wykonywaniu nocnych zdjęć burz jest wyłączony autofocus. Ostrość zdjęcia zawsze ustawiamy ręcznie. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zdjęcia burz i piorunów wykonywane za dnia. Tutaj możemy liczyć na odrobinę szczęścia i filtry szare wydłużające czas ekspozycji. Jednak dużo lepszym sposobem jest nabycie do aparatu narzędzia Lightning Trigger, które wyzwala migawkę w aparacie w momencie wystąpienia wyładowania atmosferycznego. Ten gadżet dostępny jest obecnie wyłącznie w USA. Posiadamy go na wszystkich naszych aparatach i wciąż szkolimy nasze umiejętności w sprawie fotografowania burz za dnia.