Ostatnie chwile ciepłej pogody w Polsce. Już wkrótce nasunie się rozległy front chłodny, możliwe burze

Korzystajmy z ostatnich dni pięknej pogody. Przyjemna aura zostanie z nami jeszcze tylko w środę, czwartek oraz piątek. W weekend czeka nas silne ochłodzenie, opady deszczu, jak i też silniejszy wiatr. Swój wpływ w wyraźny sposób zaznaczy zachodnia cyrkulacja atmosfery. Natomiast na początku przyszłego tygodnia wystąpić może wichura.

Temperatura na 2 m n.p.g w środę, maksymalne wartości

Czwartek

Piątek

Sobota, spodziewane wartości minimalne temperatury

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że w piątek pod wieczór i w pierwszej części nocy nasuwać zacznie się front chłodny związany z układem niskiego ciśnienia ulokowanym nad wodami Morza Północnego, który następnie przemieści się nad wody Morza Norweskiego.

Za frontem napłynie o kilkanaście stopni chłodniejsza masa powietrza, rozległej i aktywnej strefie frontu atmosferycznego towarzyszyć mają opady deszczu i burze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.09.2018 r. godzina 12 UTC

Dzień później front ten znajdzie się za wschodnią polską granicą

Spodziewane wypieranie powietrza na poziomie izobarycznym 850 hPa na dzień 21.09.2018 r. do 22.09.2018 r. model GFS. Warto zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny przed, jak i też za frontem.

Z frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym związana będzie rozległa strefa opadów. Niewykluczone, że w zachodniej części kraju, ale także bardziej w głębi Polski wystąpią burze w nocy z piątku na sobotę. Ich natężenie nie powinno być jednak duże, przeważnie występować mają opady atmosferyczne.

Prognozowany zasięg opadów w okresie od piątkowego wieczora do soboty przez model GFS

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ