Korzystajmy z ostatnich dni pięknej pogody. Przyjemna aura zostanie z nami jeszcze tylko w środę, czwartek oraz piątek. W weekend czeka nas silne ochłodzenie, opady deszczu, jak i też silniejszy wiatr. Swój wpływ w wyraźny sposób zaznaczy zachodnia cyrkulacja atmosfery. Natomiast na początku przyszłego tygodnia wystąpić może wichura.
Temperatura na 2 m n.p.g w środę, maksymalne wartości
Czwartek
Piątek
Sobota, spodziewane wartości minimalne temperatury
Z prognoz modeli numerycznych wynika, że w piątek pod wieczór i w pierwszej części nocy nasuwać zacznie się front chłodny związany z układem niskiego ciśnienia ulokowanym nad wodami Morza Północnego, który następnie przemieści się nad wody Morza Norweskiego.
Za frontem napłynie o kilkanaście stopni chłodniejsza masa powietrza, rozległej i aktywnej strefie frontu atmosferycznego towarzyszyć mają opady deszczu i burze.
Sytuacja synoptyczna na dzień 21.09.2018 r. godzina 12 UTC
Dzień później front ten znajdzie się za wschodnią polską granicą
Spodziewane wypieranie powietrza na poziomie izobarycznym 850 hPa na dzień 21.09.2018 r. do 22.09.2018 r. model GFS. Warto zwrócić uwagę na duży kontrast termiczny przed, jak i też za frontem.
Z frontem atmosferycznym o charakterze chłodnym związana będzie rozległa strefa opadów. Niewykluczone, że w zachodniej części kraju, ale także bardziej w głębi Polski wystąpią burze w nocy z piątku na sobotę. Ich natężenie nie powinno być jednak duże, przeważnie występować mają opady atmosferyczne.
Prognozowany zasięg opadów w okresie od piątkowego wieczora do soboty przez model GFS
BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC