Front chłodny zbliża się do polskiej granicy. Czeka nas tąpnięcie temperatury i lokalne burze

Do polskiej granicy od północnego-zachodu zbliża się front chłodny, za którym napływa dużo chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Związany jest z wielocentrycznym układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Proces napływu coraz chłodniejszego powietrza rozpocznie się od północnych dzielnic naszego kraju i z biegiem doby przebiegać ma w kierunku południowo-wschodnim.

Prognozowana sytuacja synoptyczna w dniu 12.09.2018 r. godzina 12 UTC

Poranne zdjęcia satelitarne ukazują doskonale zachmurzenie związane z rozległą strefą frontową ulokowaną nad Bałtykiem. Chmury frontowe przykrywają Pomorze, ale także w sporym stopniu Warmię i Mazury. Tutaj dzisiaj spodziewane są opady deszczu, na ogół o natężeniu słabym.

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym

Korzystna aura obejmie dzisiaj mieszkańców centralnej, wschodniej, jak i też zachodniej i południowej części Polski, gdzie termometry pokażą od 24°C do 29°C, punktowo możliwe 30°C. Zwłaszcza na południowym-zachodzie kraju. Najchłodniej będzie w pasie północnej części RP, gdzie pogodę kształtować ma strefa frontowa, tutaj w najcieplejszym momencie dnia będzie od 17°C do 20°C. Spodziewane są opady deszczu.

Prognozowana temperatura powietrza przez model HIRLAM na 12.09.2018 r.

15 czasu lokalnego

16 czasu lokalnego

19

Spodziewany obszar opadów według modelu GFS na obszarze Polski 12.09.2018 r.

Jutro w pasie od Polski południowo-zachodniej po wschód kraju spodziewany jest rozwój konwekcji, dlatego nie można wykluczyć burz. Ich intensywność powinna być jednak słaba do umiarkowanej. W kolejnych dniach zacznie robić się coraz chłodniej. Szczegółowe prognozy dla miast tu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ