Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front ciepły już nad Polską. Odsuwa powietrza arktyczne, niesie opady atmosferyczne

Od kilku dni mamy do czynienia z dobrze funkcjonującą strefową cyrkulacją atmosfery. Charakteryzuje się ona przemieszczaniem układów niskiego ciśnienia na ogół z zachodu na wschód Europy. Niże baryczne niosą ze sobą opady atmosferyczne na frontach atmosferycznych, duży gradient baryczny sprzyja na ogół wietrznej aurze. Dzisiaj Polska jest pod wpływem kolejnego wtórnego niżu barycznego o imieniu „TINA”. Przez naszą część Europy wędruje już front ciepły odsuwający powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

W tylnej części niżu do Polski na krótki okres czasu spłynęła masa pochodzenia arktycznego. Sprzyjał temu specyficzny rozkład pola ciśnienia, silny wyż na zachód od Wysp Brytyjskich i niż na wschód od naszego kraju. Utworzyła się pochylnia do spływu masy z północnego-zachodu.

Poniższa analiza trajektorii wstecznej mas powietrza ukazuje jaką drogę pokonała masa powietrza na poszczególnych poziomach zanim napłynęła do Polski dla miasta Warszawa na dzień 25.10.2018 r. godzina 00 UTC

Dzisiaj dostaliśmy w zasięg ciepłego wycinka niżu, w którym znajduje się cieplejsze powietrze polarno-morskie. Front ciepły odsuwa powietrze arktyczne poza Polskę. Na froncie, jak i też przed nim obserwuje się również występowanie opadów atmosferycznych.

Analiza synoptyczna z dnia 25.10.2018 r. godzina 00 UTC według IMGW-PIB

Poranny SIGNIFICANT IMGW obrazujący układ frontów atmosferycznych nad Polską

Dane radarowe z sieci POLRAD ukazujące opady na froncie ciepłym wtórnego układu niskiego ciśnienia

Opady zmierzają z północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód.

Przebieg warunków pogodowych na wybranych stacjach IMGW-PIB, źródło grafiki meteomodel.pl

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz