Front ciepły już nad Polską. Niesie opady deszczu i śniegu oraz duże ocieplenie

Już w sobotę pod wieczór Polska zaczęła dostawać się pod wpływ płytkiej, ale dość rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem ulokowanym nad Morzem Liguryjskim. Od południowego-wschodu zaczął wkraczać front ciepły. Związana jest z nim nie tylko rozległa strefa opadów, ale także adwekcja coraz cieplejszego powietrza z południa i południowego-wschodu Starego Kontynentu. Utrzymuje się kompleks pogody typowy dla jesieni ze stopniowym wzrostem temperatury.

Poranny SIGNFICANT IMGW ukazujący położenie frontu ciepłego

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.10.2018 r. godzina 12 UTC i widoczny niż „VAIA”, który wpływa na pogodę w Polsce

Lokalnie może spaść w najbliższym czasie nawet do 25-40 mm opadu, a w górach nawet do 60-70 mm. Ponadto początkowo w Sudetach będzie padać śnieg (do 15-30 cm), który stopniowo przejdzie w deszcz. Z biegiem dnia główna strefa opadów będzie stopniowo przesuwać się na północ, a do wieczora osiągnie północne i północno-wschodnie regiony Polski. W w nocy na północnym-wschodzie możliwe będą również lokalne, lecz przejściowe opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Strefa opadów deszczu opuści nasz kraj w poniedziałek popołudniu.

Dane radarowe

Proces napływu coraz cieplejszego powietrza za frontem ciepłym obrazują poniższe grafiki dla poziomu 850 hPa (1500 m.n.p.g) w okresie od niedzieli do poniedziałku

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

POŁOŻENIE OPADÓW TU