Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front zafaluje. Burze w regionie będą dziś bardzo silne. Grad ponad 5 cm i wiatr ponad 80 km/h. Gdzie burze dziś w Polsce?

Burze dziś w Polsce czwartek 13 lipca


Dziś burze znów pojawią się w Polsce, jednak zdecydowanie najwięcej groźnych zjawisk pojawi się poza wschodnimi granicami kraju. Front chłodny, który wczoraj wędrował przez Polskę jest już praktycznie poza granicami naszego kraju. Jednak powinien przynieść on także silne burze w naszym kraju. Zapraszam na szczegóły.

Burze dziś w Polsce. Sytuacja synoptyczna

Tak jak wspomniałem we wstępie, sytuacja synoptyczna nad Polską sprzyjała będzie powstawaniu silnych burz jedynie w części kraju. Zobaczmy, gdzie obecnie znajduje się front atmosferyczny.

Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna
Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Z jednej strony front w większej części będzie już poza granicami naszego kraju. Z drugiej strony jego część zafaluje nad naszym krajem tworząc dobre warunki konwekcyjne. Na południowym wschodzie zalegały będą jeszcze zwrotnikowe, gorące masy powietrza. Dlatego też parametr CAPE nadal będzie tu wysoki (do nawet 1500 J/kg). W dolnej i środkowej troposferze znajdowało będzie się bardzo dużo wilgoci, co również przyczynie się do intensyfikacji zjawisk burzowych. Dobrej organizacji burz sprzyjały będą również dobre warunki kinematyczne. Wysoki przepływ i skrętność wiatru przyczynią się do dobrej organizacji powstających burz. W paragrafie tym piszemy o południowym wschodzie i południu Polski, ale także o regionie. Jednak najsilniejsze nawałnice wystąpią dziś w naszym regionie.

Nawałnice w czwartek blisko Polski

Spójrzmy na prognozę wydaną na dzisiejszy dzień przez organizację ESTOFEX. Został wydany trzeci, najwyższy stopień zagrożenia burzami dla naszego kraju.

Nawałnice będą dziś bardzo silne w Europie
Nawałnice będą w regionie bardzo silne

Stopień trzeci zagrożenia wydany został w pasie od południa Węgier, przez północ Bałkanów, po Rumunię. Tutaj burze nieść mogą grad o średnicy przekraczającej nawet 5 cm. W przypadku silnej superkomórki grad osiągać może rozmiary nawet 10 cm średnicy. Już od godzin porannych na południu Węgier przemieszcza się silny, dobrze zorganizowany układ MCS. Burze te z pewnością przynoszą bardzo silne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Nawałnice możliwe są również bardzo blisko południowych granic Polski. Drugi stopień zagrożenia przed burzami wydany został w pasie od południa Włoch, po Słowację (a nawet południowe krańce Polski).

Silne burze od rana w Europie

Powyżej animacja z detekcji wyładowań Blitzortung. Pokazuje to jak silne burze trwały w nocy i trwają do teraz w Europie. Na uwagę zasługuje potężny, bardzo aktywny elektrycznie układ MCS, jaki przemieszcza się obecnie przez południowe Węgry. Na jego drodze zniszczenia są z pewnością niestety dość duże. Przeczytaj również: Koszmarna pogoda w wekkend. Upał w Polsce będzie potężny

Burze dziś będą silne w części kraju

Czy wczorajsza prognoza konwekcyjne okazała się nietrafiona? Warunki jakie panowały nad Polską mogły wydawać się, że przyniosą większą ilość silnych zjawisk burzowych. Jednak nie możemy pisać, że prognoza nie była trafiona. W wielu regionach kraju burze były wczoraj naprawdę silne. Z Wielkopolski, przez łódzkie wędrowała wczoraj silna superkomórka burzowa niosąc opady dużego gradu, nawalny deszcz i silne porywy wiatru. Groźną burzę superkomórkową przechwycili również koledzy z Polskich Łowców Burz na Dolnym Śląsku. Mocno grzmiało wieczorem na Śląsku, na południu Mazowsza i w części lubelskiego. Dziś, pomimo 7 rano burze już rozwijają się nad Polską.

Burze od godzin porannych nad Polską
Burze od godzin porannych nad Polską

Jednak wydaje się, że najsilniejsze burze dziś w Polsce wystąpią wyłącznie na krańcach południowych, a zwłaszcza południowo wschodnich. Słowa te zdają się potwierdzać ostrzeżenia wydane przez Polskich Łowców Burz. Mapa z ostrzeżeniami poniżej.

Burze dziś w części Polski. Mapa ostrzeżeń PŁB
Burze dziś w części Polski. Mapa ostrzeżeń Polskich Łowców Burz

Jednak patrzmy dziś w niebo, śledźmy radary opadów. Burze i wyładowania atmosferyczne pojawić mogą się dziś w całej południowej połowie kraju. Najsilniejsze zjawiska czekają mieszkańców południowego wschodu, jednak pamiętajmy, że każda burza jest groźna. Nie bagatelizujmy tych zjawisk.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk