Gęste mgły spowiją Polskę i będą stwarzać duże zagrożenie. Widzialność zaledwie 50 m, lokalnie mżawka z chmur podinwersyjnych

Gęste mgły powstaną nad Polską i mają stwarzać duże zagrożenie w ruchu lądowym. Mogą pojawić się nawet przekierowania samolotów lądujących na lotniskach z uwagi na słabą widzialność w poniedziałek. Zwłaszcza w pierwszej części dnia.

Gęste mgły powstaną nad Polską. Będą stwarzać duże zagrożenie

Wieczorem w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w kolejnych dniach na przeważającym obszarze naszego kraju należy oczekiwać występowania mgieł i zamgleń ograniczających widzialność, mogących utrzymywać się przez dużą część dnia. Dlatego zalecamy kierowcom zachowanie ostrożności w czasie podróży na groby naszych bliskich, ale także w czasie dojazdu w inne miejsca.

Ostrzeżenie 1 stopnia przed gęstymi mgłami, które wydane zostały przez IMGW-PIB na noc z niedzieli na poniedziałek i pierwszą część jutrzejszego dnia

alerty imgw przed mgłami
Gęsty mgły w kraju, IMGW wydało alerty

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem informującym o dniu gorącym w Polsce na stacji w Jeleniej Górze.

Zgodnie z prognozami, w sobotę w godzinach popołudniowych od zachodu nasunęła się nad nasz obszar Polski strefa zachmurzenia frontu ciepłego. Odpowiedzialna jest za nią rozległa strefa frontalna rozciągający się od niżu znad Półwyspu Kola, przez Polskę do niżu atlantyckiego, między Wyspami Brytyjskimi a Islandią. Strefę zachmurzenia mało aktywnego frontu ciepłego i z związana z nimi niezbyt intensywnymi opadami możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych. Szczególnie w szerokim pasie od Kołobrzegu, przez Bydgoszcz, Warszawę po Lublin. Sięgając nawet Rzeszowa, zdarzyć mogą się słabe opady deszczu lub mżawki. Towarzyszyć im będzie mgłą i zamglenie, ograniczające widzialność do 50-300 m, utrzymujące się lokalnie przez cały dzień.

Archiwalna prognoza sytuacji barycznej na 30.10.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD

Gęste mgły spowiją Polskę i będą stwarzać duże zagrożenie. Widzialność zaledwie 50 m, lokalnie mżawka z chmur podinwersyjnych
Front ciepły nad Polską, w nocy z niedzieli na poniedziałek gęste mgły

Mała różnica ciśnienia, sprzyjać ma formowaniu się mgieł i zamgleń nad Polską

Formowaniu się i utrzymywaniu się mgły i zamgleń na znacznym obszarze kraju. Sprzyjać ma słabo gradientowe pole wyżowe w antycyklonie, który nieznacznie przesuwa się na wschód. Należy dodać, że jego położenie warunkuje kierunek wiatru, który jest na ogół zbyt słaby by rozpraszać mgły. Ponadto zachmurzenie ogranicza dopływ energii słonecznej niezbędnej do pobudzenia konwekcji, dlatego też mgły mogą utrzymywać się przez większą część dnia. W listopadzie takich dni ze zgniłymi wyżami będzie więcej niż w październiku, o czym wspominamy w naszej najnowszej pogodzie długoterminowej na 16 dni.

Prognoza pola ciśnienia na 31 października 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

gęsty mgły nad Polską i krajami przyległymi
Rozwojowi gęstych mgieł sprzyjać ma niewielki gradient baryczny

Widzialność w gęstych mgłach miejscami zaledwie 50-100 metrów

Zalecamy zachować więc szczególnie ostrożność w godzinach nocnych i porannych, 31 października 2022 z uwagi mgły, które z uwagi na występującą silną inwersję termiczną z dużym nagromadzeniem wilgoci w dolnych partiach troposfery, w wielu rejonach kraju będą ograniczać widzialność poziomą do 50-300 metrów na obszarze Polski. Zaczną się one formować już od pierwszej części nocy, osiągając swoje apogeum w drugiej jej części i nad ranem.

Gęste mgły w nocy z niedzieli na poniedziałek. Orientacyjna prognoza zachmurzenia i mgieł (kolor żółty) w godzinach porannych w poniedziałek według modelu SWISS-HD. Bazuje na danych wejściowych z ECMWF. Miejscami przebieg warunków pogodowych może być odmienny od ukazanego na grafice poniżej.

Gęste mgły w Polsce, 30/31 października w kraju.
Gęste mgły formować będą się nad Polską

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. W wielu miejscach gęste mgły ograniczająca widzialność do 100 m, 200 m. Gdzieniegdzie do 50 m, w rejonie mgieł wzrost zachmurzenia do całkowitego, gdzieniegdzie możliwe opady mżawki. Dlatego też w najchłodniejszej części nocy od 3°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum do 12°C na południowym zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie około 4°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. Wysoko w górach porywy do 65 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne, 31 października 2022 na obszarze Polski

Niska temperatura i gęste mgły w Polsce

Fanipogody.pl