Niebezpieczna linia szkwału powstała nad Niemcami. Burze i głęboki niż zmierzają w kierunku Polski

Z niepokojem obserwujemy sytuacje pogodą u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie znajduje się centrum pogłębiającego układu niskiego ciśnienia. Obecnie jego ciśnienie spadło do 1001 hPa i jest zgodne z prognozami modelu GFS na godzinę 15 UTC.

Dane pomiarowe wskazujące centrum układu niskiego ciśnienia nad Niemcami

Około godziny 20 powinien wkroczyć na wysokości Dolnego Śląska do Polski z ciśnieniem 996 hPa. Chmury tego niżu wraz z opadami są już nad Polska, występują na froncie ciepłym. Jednak front chłodny jest dopiero nad Niemcami, za którym napływa dużo chłodniejsze powietrze.

2 w nocy z niedzieli na poniedziałek

Model ICON na godzinę 17 czasu lokalnego prognozował, że ciśnienie w centrum niżu będzie zdecydowanie niższe, nawet o 5-6 hPa. Tak jednak się nie stało.

W kolejnych godzinach prognozuje o zbliżone ciśnienie w centrum niżu jak jego położeniem względem GFS’a.

Model GFS poradził sobie najlepiej ze wszystkich modeli, jeśli chodzi o określenie głębokości i ulokowanie niżu na ten moment. Model UMPL 4 km wskazywał, że ciśnienie spadnie poniżej 996 hPa na obszarze Niemiec, na godzinę 17. Jak widać przeszacował on głębokość tego niżu barycznego jak ICON i ECMWF.

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza na kolejne godziny według modelu UMPL 4 km. Niewykluczone, że głębokość jego i ulokowanie będzie nieco inne. Niż może być wysunięty bardziej na południe względem prognoz. Widać również nasuwający się od zachodu klin wyżu znad Wysp Brytyjskich.

UMPL prognozuje też najsilniejsze porywy wiatru, które punktowo przekroczyć mogą 100 km/h, wydaje się to jednak mało prawdopodobne z gradientu ciśnienia, z udziałem konwekcji jest to możliwe. Zwłaszcza na południu i wschodzie Polski, gdzie niewykluczone są burze.

UMPL 4 km, źródło ICM-UW, meteo.pl

Linia szkwału nad Niemcami

Nad Niemcami w obrębie nasuwającego się frontu chłodnego rozwinęły się burze. Ciepły wycinek niżu zwęża się z powodu zamykania go od północnego-zachodu, zachodu frontem chłodnym

Linia szkwału nad Niemcami zmierza na wschód, częściowo południo-wschód. Może powodować niszczące porywy wiatru. W nocy z niedzieli na poniedziałek burze możliwe są nad Polską, zwłaszcza na południu, częściowo w centrum i wschodzie. Pisaliśmy o tym tutaj

Dane z detektorów wyładowań

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ