Gorące powietrze zmierza do Polski. Potem pojawią się burze w kraju

W środę Polska znajduje się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia o imieniu „NIKLOT”. Stopniowo jednak od zachodu nasuwać zacznie się zatoka niżowa wraz z układem frontów atmosferycznych znad Morza Norweskiego. Z południowego-zachodu napływać ma coraz cieplejsza masa powietrza. W czwartek od zachodu wkroczy front chłodny związany z niżem „WANDA” z centrum nad Morzem Bałtyckim. Poprzedzać ma go dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru, dlatego nie można wykluczyć burz, zarówno na przedfrontowej konwergencji, jak i też w osi frontu.

Zrobi się cieplej

Już dziś w południowo-zachodniej części kraju termometry pokażą od 25°C do 27°C. Na pozostałym obszarze kraju będzie od 21°C do 24°C. Obecność wyżu nad Polską zapewni słoneczną aurę, nie spodziewamy się opadów deszczu.

Prognozowana temperatura na 2 m n.p.g spodziewane wartości maksymalne w środę

Prognozowane temperatury powietrza w czwartek

W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Morza Norweskiego i wtórnym układem niżowym w rejonie Morza Bałtyckiego. Przez Polskę przesuwać ma się chłodny front powodujący wymianę masy powietrza, spodziewane są burze z opadami deszczu do 15 mm, wiatrem do 70 km/h. Prawdopodobne opady drobnego gradu.

Modele sugerują wystąpienie umiarkowanej wodności atmosfery od 30 mm do 40 mm, wystąpi stosunkowo duży stosunek zmieszania suchego powietrza z wilgotnym od 9 g/kg do 12 g/kg. Energia dostępna drogą konwekcji wyniesie od 400 J/kg do 1100 J/kg. Wystąpi istotnie nasilony przepływ mas powietrza, co przełoży się na silniejsze pionowe ścinanie wiatru od 10 m/s do 15 m/s, co sprzyjać ma lepszej organizacji konwekcji.

Główna aktywność burzowa spodziewana jest popołudniu i wieczorem. Kierunek przemieszczania z południowego-zachodu na północny-wschód.

Spodziewany obszar burz według IMGW-PIB w czwartek

W piątek już chłodniej

W tym dniu zrobi się już wyraźnie chłodniej na przeważającym obszarze Polski. Od południowego-zachodu rozbudowywać ma się w odmiennej fizycznie masie powietrza klin wyżu znad Azorów. Front ten będzie miał tendencje do kładzenia i w piątek znajdzie się na wschodzie Polski.

Temperatura powietrza na 2 m n.p.g w dniu 31 sierpnia 2018 r.

Spodziewany obszar słabych burz w piątek według IMGW-PIB

W sobotę możliwe aktywniejsze burze

W pierwszy dzień weekendu cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze ograniczy zasięg m.in do wschodniej i częściowo centralnej Polski. Termometry mogą pokazać około 28°C – 27°C w tej części kraju. Na pozostałym obszarze będzie chłodniej. Grafiki z temperaturą na sobotę poniżej. Prognozowany jest rozwój burz, które miejscami będą gwałtowne.

Pierwsze dni września gorące

Z prognoz modeli pogodowych wynika, że utworzy się stabilny układ wyżowy, nawet w formie wału rozciągającego się od Azorów przez Europę Zachodnią przez Polskę aż po Rosję. Prognozowane wartości temperatury w pierwszych dniach września.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

Dodaj komentarz