Górny niż zbliża się już od wschodu. Zmiana pogody i burze, wiatr 70 km/h oraz dzień gorący do 26℃ w Polsce

W środę pogodę w Polsce ma kształtować rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia rozciągający się od wschodu do zachodu Europy. Jednak ze wschodu kontynentu napływać będzie powietrze polarne kontynentalne, powodujące na ogół pogodną i słoneczną aurę. Wiatr będzie słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni. Jednak w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wpływ ośrodka górnego niżu, który nasuwać ma się znad Ukrainy nad wschodnią część naszego kraju.

Prognoza położenia m.in górnego niżu, 18 września 2024 r. nad Polską

Burze nad Polską spowodowane przez górny niż

Odcięty niż i dynamiczna pogoda w Polsce

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak w ciągu dnia wzrastające okresami do dużego, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Głównie rano na południu oraz w powiatach nadmorskich mgły, jednak wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i temperatury zanikające, które ograniczają widzialność początkowo do 100-300 m. Jednak na północnym zachodzie i na wybrzeżu bez opadów. Postępujące nad pozostałym obszarem Polski i lokalnie przelotne opady deszczu, natomiast w pasie od Podlasia, przez Mazowsze po Dolinę Kłodzką. Jednak na południe od tej linii także lokalne burze, także z małym gradem.

Spodziewana wysokość opadów od 5 mm do 10 mm, miejscami około 20 mm. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 22°C do 26°C gdzieniegdzie na południu. Jednak w rejonach podgórskich oraz nad morzem od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni. Tylko w czasie burz możliwe porywy do około 65-70 km/h. Jedynie wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h, w Karpatach do 65 km/h.

Prognoza chwiejności termodynamicznej, 18 września 2024, 15Z dla części Europy

burze i górny niż
Burze i chwiejność spowodowana przez górny niż

Polecamy: Pogoda na środę. Zrobi się gorąco. Nawet 26-27 stopni w kraju.

Prognoza burzowa na środę (IMGW-PIB) dla Polski

górny niż i zmiana pogody
Groźna pogoda i burze (IMGW-PIB)

Zmiana aury i ośrodek niżu górnego przyniesie jeszcze burze w nocy

W środę niż górny przyniesie burze. Zjawiska burzowe możliwe są na południu, centrum i wschodzie. Zjawiska burzowe możliwe są już około południa, ale wystąpią w większej ilości po południu. Wpływ na pogodę będzie miał głównie rozległy wyż baryczny. Jednak ważną rolę w kontekście rozwoju konwekcji odegra dziś górny niż, który wyrażony będzie jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Pewnym utrudnieniem w masowym rozwoju konwekcji okazać mogą się niedosyty wilgotności w dolnej troposferze. Warunki pod względem przepływu nie będą wyraźnie nasilone, dlatego pionowe ścinanie wiatru nie przyjmie wysokich wartości. Na południowym wschodzie wysokość opadów dochodzić będzie do 10-20 mm. Szacujemy, że porywy wiatru sięgną 70 km/h. Silniejsze podmuchy wiatru mogą wystąpić nie tylko w burzach, ale także w zasięgu komórek konwekcyjnych.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

górny niż i zmiana pogody
Górny niż i zmiana pogody w Polsce (IMGW-PIB)

Prognozuje się, że wieczorem i w nocy ze środy na czwartek w dalszym ciągu będą występować przelotne opady i burze, co ma mieć związek z oddziaływaniem na pogodę ośrodka górnego niżu. Nieliczne burze po zachodzie słońca mogą jeszcze występować w południowej i południowo wschodniej części Polski. W tych regionach wspomaganie konwekcji zapewni górny niż na skalę synoptyczną. Burze występować mogą zwłaszcza w pierwszej części nocy i większość z nich zaniknie około północy. Na północy i północnym zachodzie warunków do rozwoju burz nie będzie z uwagi na inwersje osiadania w obrębie wyżu, blokując potencjalną rozbudowę pionową chmur Cumulonimbus.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wetter3.de, modellzentrale.de