Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące gradobicia na południu. CAPE do 5500 J/kg. To są warunki na koszmarnie silne burze

Silne nawałnice na południu Europy niosą gradobicia


Wczoraj pisałem Wam, że pogoda oszalała. Wiem, że czasem lubię naginać nagłówki dla klikalności, jednak tym razem to całkowita prawda. Na południu Europy warunki do niszczących burz są od kilkudziesięciu godzin znakomite. Przez region przechodzą niszczycielskie gradobicia. Średnica kul gradowych sięga kilkunastu centymetrów.

Gradobicia na południu. Doskonałe warunki do rozwoju nawałnic

Na południu Europy panują obecnie doskonałe warunki do niszczących nawałnic. Poniżej wartości parametru CAPE, czyli energii dostępnej drogą konwekcji. Przyjmuje się, że wartości powyżej 2000 J/kg są już doskonałe.

Silne grasdobicia na połduniu. Warunki dla burz sa doskonałe
Gradobicia na południu. Doskonałe warunki dla nawałnic

Tymczasem na południu Europy w dniu wczorajszym zaobserwowaliśmy parametr CAPE na poziomie 5000 J/kg. Lokalnie było to 5500 J/kg, co już jest wartością ekstremalną, rzadko obserwowaną nawet w alei tornad w USA. Każdy kto interesuje się prognozowaniem burz nieco bardziej wie, że sam CAPE nie wystarczy do powstania niszczących burz. Niestety jednak na południu Europy w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, prócz doskonałych warunków termodynamicznych, nakłada się dobra dla powstawania burz kinematyka. Problemem jest pionowe ścinanie wiatru, które sięgając 25 m/s daje warunki doskonałe dla burz niosących silne gradobicia.

Silne gradobicia we Włoszech, czy w Słowenii

W wielu regionach notowano grad przekraczający 10 cm średnicy. Ze Słowenii i Włoch dochodzą nas informacje o gradzie, którego średnica przekroczyła 15 cm średnicy. Powyżej nagranie z silnego gradobicia we Włoszech. Poniżej zdjęcia kula gradowych, a właściwie nieregularnych gradzin, ponieważ grad tej średnicy nie ma już kształtu typowych kul.

Gradobicia przeszły przez Polskę

W środę burze prognozowane były na południu Polski. Polscy Łowcy Burz wydali tu 1 stopień zagrożenia. Prognozy potwierdziły się. Burze w Polsce Południowej były wczoraj silne, choć szybko opuściły nasz kraj przemieszczając się dalej na południe i południowy wschód.

Burze na południu Polski w środę 19 lipca
Burze przeszły wczoraj przez południe Polski

Na krańcach południowych kraju przeszły gradobicia, jednak grad z oczywistych względów nie był tak duży jak na południu Europy. W kraju zanotowano kule gradowe o średnicy około 2 cm. Oczywiście grad o takiej średnicy potrafi wyrządzać szkody.

W kolejnych dniach możliwe burze w kraju

Niewiele wskazuje na to, by przez Polskę w najbliższych dniach przeszły gradobicia tak silne, jakie notujemy ostatnio na południu Europy. Jednak nie oznacza to, że burz w Polsce nie będzie wcale. Choćby dziś, wyładowania atmosferyczne wystąpić mogą w niemal całej Polsce. Jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dziś w Polsce Centralnej i Wschodniej. Poniżej prognoza ostrzeżeń Polskich Łowców Burz.

Burze możliwe dziś w Polsce. Czwartek 20 lipca
Burze wystąpią dziś w Polsce

Silne gradobicia dziś w kraju nie wystąpią. Jednak na wschodzie kraju w godzinach popołudniowych możliwy jest grad o średnicy do 2 cm. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą jednak ulewne opady deszczu. Burzowo zapowiada się również piątek oraz sobota w kraju.

Burze, ale raczej nie gradobicia w Polsce

Warunki burzowe nie pozwolą na silne gradobicia, jednak pamiętajmy, że z powodu na wyładowania atmosferyczne praktycznie każda burza jest groźna. Pogoda będzie w Polsce dynamiczna w najbliższych dniach, dlatego warto zachować ostrożność. Chwilowy spokój w pogodzie powinna przynieść nam niedziela. Jednak od poniedziałku burze prawdopodobnie znów wrócą do Polski.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk