Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gradobicia w lubelskim. Godzina 17:00. Nawałnice już na wschodzie Polski

Silne gradobicia w lubelskim. Potężne nawałnice

Dziś praktycznie od poranka relacjonujemy dla Was sytuację burzową nad Polską. Poranna prognoza burz sprawdza się idealnie. Mamy popołudnie i pierwsze silne burze i nawałnice pojawiają się na Lubelszczyźnie. Wszystko zgodnie z opisywanym rano scenariuszem.

Silne superkomórki. Gradobicia w lubelskim

Poniżej prezentuję wycinek skanu radarowego. Niestety pechowo, awarii uległ radar w Legionowie, więc dane są niepełne.

Grodobicia w lubelskim. Sprawdź gdzie spadnie grad

Widać tu jednak jak na granicy Mazowsza i Lubelszczyzny doszło do natychmiastowego rozwoju kilku silnych burz. Potężne burze przetoczyły się na północ od Puław. Obecnie zmierzają w okolice Radzynia Podlaskiego, czy Kocka. Sądząc po skanach radarowych, burze te przynoszą silne gradobicia na swej drodze. Dzisiejsze warunki niestety dopuszczają powstanie chmur generujących grad nawet ponad 5 centymetrów średnicy. Linia burz niosących gradobicia wciąż rozwija się od strony południowej. Dlatego nie jest wykluczone, że w najbliższych minutach silna burza uderzy również w Lubartów. Z pewnością należy ostrzec wszystkich wypoczywających nad Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim. Tam nawałnice przyniosą silne gradobicia i niszczące porywy wiatru. Szczęśliwie tym razem silne gradobicia minęły sam Lublin. Zobacz również: Czy padł rekord temperatury za czerwiec w Polsce?

Dynamiczna pogoda w innych regionach Polski

Bardzo mocno grzmi na wschodzie Mazowsza oraz na Podlasiu. Powstał tam bardzo rozbudowany układ wielokomórkowy. Burze te niosą mnóstwo wyładowań atmosferycznych, silne porywy wiatru i nawalne opady deszczu. Gradobicia nie wykluczone są w najbliższym czasie również na Podlasiu.

Burze dziś nad Polską niosą gradobicia

Kolejną strefą burz są komórki zbliżające się od zachodu nad Małopolskę. Burze te nie wykazują tak silnych rdzeni gradowych jak te z Lubelszczyzny, jednak lokalne gradobicia również są możliwe na granicy Śląska i Małopolski oraz w samej Małopolsce. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, by burze wybuchły w Tatrach, jednak w tak burzowy dzień jak dziś zalecamy odpuszczenie sobie wypraw w góry. Niespodziewanie, kolejne burze pojawiają się nad Dolnym Śląskiem. Powstał tu całkiem pokaźny układ liniowy. Bardziej niż gradobicia, burze te niosą zagrożenie silnymi porywami wiatru. Widać to nie koniec burzowej doby na południowym zachodzie kraju.

Burze i gradobicia możliwe również w nocy

W dalszym ciągu aktualna jest poranna prognoza IMGW, która mówi, że silne burze możliwe są w nocy na południu i południowym wschodzie Polski. To będą niespokojne wieczór i noc na południowym wschodzie Polski. Trzymamy kciuki, by gradobicia nie wyrządziły dużych szkód.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz