Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźna pogoda na południu. Burze, wichury i ulewy. Winny głęboki niż

Gdzie jest burza

Z bardzo groźną sytuacją pogodową mamy do czynienia w południowej Europie. Głęboki niż atmosferyczny, który powstał nad północną Afryką przynosi liczne burze w basenie Morza Śródziemnego.

Z jak głębokim, silnym niżem mają do czynienia mieszkańcy Europy Południowej niech świadczy poniższe nagranie z portalu meteociel.fr. Widać tu doskonale wirowy ruch mas powietrza, a także potężnie wypiętrzone, dobrze zorganizowane układy burzowe nad Morzem Śródziemnym.

How to Share With Just Friends

How to share with just friends.

Posted by Facebook on Friday, December 5, 2014

Od kilkudziesięciu godzin na południu Europy (ale i północy Afryki) przechodzą silne burze z ulewnymi opadami deszczu i mnóstwem wyładowań atmosferycznych. Niektóre z burz były na tyle silne, że wygenerowały tornada. Tak na przykład było ubiegłej nocy na Sycylii, gdzie w miejscowości Catania zarejestrowano dość dobrze zorganizowaną trąbę powietrzną. Tornado wyrządziło znaczne szkody w mieście.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=193926695702192&set=pcb.193926772368851
Burze w Europie ostatnia doba

Burze w Europie południowej przeszły nad bardzo dużym obszarem. Do tego charakteryzują się bardzo dużą aktywnością elektryczną. Wystarczy spojrzeć, że podczas ostatniej doby burze w basenie Morza Śródziemnego wygenerowały prawie 170 tysięcy doziemnych wyładowań atmosferycznych. To wartości rzadko spotykane o tej porze roku. W chwili pisania dla Was tego wpisu (niedzielny poranek) front burzowy minął już Włochy i zmierza w kierunku Grecji. Burze nadal są bardzo aktywne i generują dużo wyładowań doziemnych. Burzom towarzyszą również nawalne opady deszczu i silny wiatr.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk