Groźna pogoda w Europie. Ekstremalne upały i silne burze. Dynamiczna pogoda 09.08.2020

Dziś sprawcą groźnej pogody będzie niż HEIKE, a przede wszystkim towarzysząca mu, silna linia zbieżności. Na zbieżności powstaną silne, lokalnie niszczące burze. Najgroźniejszej pogody spodziewamy się dziś w pasie od południa Wysp Brytyjskich, przez Francję, po wschód Hiszpanii. W tym obszarze Europy dobre warunki wspomagające konwekcję spotkają się z bardzo wysokimi temperaturami powietrza.

W Europie trwa fala upałów

Niedziela nie będzie różniła się od poprzednich dni jeśli chodzi o upały w Europie. Zachód, południe i centrum kontynentu znajduje się w gorących, upalnych masach powietrza.

fala upałów w Europie

Słupki rtęci w tych regionach od wielu dni przekraczają trzydziestki, a we Francji, Hiszpanii, Włoszech, czy Grecji na termometrach pokazują się nawet 40ki.

Masa powietrza jest nie tylko gorąca, ale i w wielu regionach bardzo zasobna w wilgoć. Tak jest między innymi na Bałkanach. Burze, o których pisaliśmy w powyższych akapitach powstaną przede wszystkim na silnej zbieżności wiatru. Burze na Bałkanach będą burzami wewnątrz masowymi. Nie będą tak dobrze zorganizowane, lecz będą niosły inne zagrożenia. Przede wszystkim burze te będą wolno przemieszczały się, co przy dużej wodności powodować może lokalne zalania, a nawet powodzie błyskawiczne.

Co innego burze w pasie od Wysp Brytyjskich po Hiszpanię. Te burze powstawały będą w lepszych warunkach kinematycznych. Przy obecności zbieżności wiatrów burze będą miały dobre warunki do organizowania się w większe klastry burzowe niosące ze sobą silny wiatr i nawalne opady deszczu.

W Polsce również mamy dziś szanse na burze. Po upalnym dniu, późnym popołudniem i wieczorem w wielu regionach kraju mogą pojawić się izolowane chmury burzowe. Będą to komórki prawie stacjonarne, co nieść może ryzyko dużych sum opadowych nad jednym obszarem. Jednak z powodu niedosytów wilgoci w troposferze powstawanie burz nad Polską nie jest pewne.