Groźna pogoda w kolejnych godzinach. Potem gwałtowne ocieplenie w Polsce

W ciągu ostatnich kilku dni dokonała się istotna przebudowa pola barycznego, która spowodowała dynamiczne przemieszczanie się układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, na ogół z zachodu na wschód Europy, przeplatana okresowo wyżami. Jeden z takich mobilnych wyżów, kształtuje dzisiaj pogodę w Polsce. Spływa do nas chłodniejsze powietrze o cechach polarnych, ale już już jutro dostaniemy się w zasięg kolejnego atlantyckiego niżu, jaki w swoim ciepłym wycinku niżu prowadzić będzie cieplejsze powietrze znad Niemiec. Do końca tygodnia pozostaniemy w zachodniej cyrkulacji atmosfery z niewielką składową północną.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TU

POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ

W chłodniejszym powietrzu rozwinął się przyziemny wyż, który jutro znajdzie się poza Polską. Front ciepły prowadzony przez atlantycki niż doprowadzi do wymiany powietrza na cieplejsze. Prowadzić on będzie opady deszczu, nocą na czole frontu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, zamarzającego zwłaszcza na wychłodzonym podłożu we wschodniej Polsce, powodując gołoledź.

Sytuacja synoptyczna 6.12.2018 r. godzina 12 UTC

Piątek

Spodziewany typ opady i obszar opadów w okresie od czwartku do piątku. Opady zaczną wkraczać w drugiej części dnia w czwartek. Na wschodzie w nocy z czwartku na piątek i w piątek przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Przejściowo możliwe opady marznące.

Czwartek pogoda w Polsce

Noc z czwartku na piątek

W piątek duże ocieplenie w Polsce

Sobota

Niedziela